Wydarzenia

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - zgłoś szybko zagrożenie w swojej okolicy

Data publikacji 04.01.2022

Nie czujesz się bezpiecznie w swojej okolicy? Widzisz osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych? Obok twojego domu, kierujący ciągle przekraczają dozwoloną prędkość? Pamiętaj, korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możesz wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie funkcjonujące od września 2016 roku, które stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Dzięki niemu każdy, kto tylko posiada przeglądarkę i dostęp do internetu, może zgłosić problem związany z bezpieczeństwem, nie dotyczy to jednak interwencji pilnych wymagających natychmiastowych reakcji policjantów.

Zgłoszenie można wysłać anonimowo i bardzo szybko, a przede wszystkim nie trzeba zakładać konta ani nigdzie się logować. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce jego występowania. Można również je uszczegółowić, wprowadzając dodatkowe informacje np. godzinę, datę, a także załączyć zdjęcie.

Następnie zgłoszenia są odbierane przez koordynatorów Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, poszczególnych komend, którzy każdego dnia sprawdzają, czy mieszkańcy poinformowali o miejscach zagrożonych. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane.

W powiecie ropczycko-sędziszowskim zgłaszane problemy dotyczą kilku obszarów, a w szczególności niewłaściwego parkowania pojazdów, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy też przekraczania prędkości. I to właśnie nadmierna prędkość, według mieszkańców naszego powiatu, należy do najbardziej uciążliwych zachowań. Tylko w grudniu na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa została ona zgłoszona 12 razy. Wszystkie zostały potwierdzone podczas ich weryfikacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to pomocne narzędzie, nie zastąpi ono jednak nagłej interwencji policjantów. Dlatego, jeśli sytuacja wymaga natychmiastowego działania, wówczas należy dzwonić na numer 112. Jest to bardzo ważne, gdyż na weryfikację zgłoszonego zagrożenia na mapę policjanci mają kilka dni, po jej zakończeniu, nanoszą na mapę efekt dokonanych sprawdzeń.
 

  • Strona startowa aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Podstrona Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zawierająca katalog zagrozeń
  • Mapa widoczna w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Policjant w radiowozie, sprawdzający dokumenty kierującego
  • Policjant mierzący prędkość. Policjant stoi na poboczu.
  • Funkcjonariusz siedzący w radiowozie dokonuje sprawdzenie osoby w polonizacyjnej bazie informacyjnej
Powrót na górę strony