Wydarzenia

Wspólne działania Policji i mediów przeciw oszustwom

Niemal każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Aby obronić się przed działaniem przestępców, musimy być przede wszystkim ostrożni, dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach, przy współpracy z Telewizją Sędziszów Małopolski, przygotowała cykl publikacji dotyczących metod działania oszustów. Jednym z nich jest oszustwo "na amerykańskiego żołnierza”.

Działania oszustów przybierają różne formy i chociaż są niezmiennie modyfikowane, to łączy je jeden element - chęć wzbogacenie się przestępcy kosztem osoby pokrzywdzonej. Zbyt pochopne działanie i postępowanie zgodnie z zaleceniami oszustów, prowadzi niejednokrotnie do utraty oszczędności całego życia.

Aby zapobiec takim sytuacjom, Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach, przy współpracy z Telewizją Sędziszów Małopolski, przygotowała cykl publikacji dotyczących metod działania przestępców. W ramach tych działań zrealizowane zostały spoty filmowe zawierające informacje o metodach działania oszustów oraz ostrzeżenia przed przestępstwami. Aby dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, spoty będą emitowane na antenie Telewizji Sędziszów Małopolski, Telewizji Ropczyce, Portalu Ropczycko - Sędziszowskim RRS24.NET, a także Tygodniku Reporter.

Oszuści wymyślają coraz to nowe metody, aby kosztem łatwowierności swoich ofiar wyłudzać od nich jak największą ilość pieniędzy. Jedną z metod wśród przestępców jest oszustwo "na amerykańskiego żołnierza”. Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy i nawiązują intymną relację z kobietami, a następnie proszą je o opłacenie drogocennej przesyłki, bądź pomoc finansową na zakup biletu lotniczego do Polski. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, kontakt z domniemanym żołnierzem się kończy, a ofiara zostaje pozbawiona swoich oszczędności.

Policjanci apelują: nie dajmy się oszukać! Zawierając nowe znajomości na portalach społecznych i kontach randkowych, zachowajmy ostrożność!

1. Przede wszystkim nawiązując nowe znajomości, należy być ostrożnym, zwłaszcza jeśli poznana przez internet osoba prosi nas o pieniądze.

2. Pamiętajmy, oszuści działają według pewnych schematów i zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych, jak również wskazywania miejsc, z których pochodzą,

3. Ich konta na profilach społecznościowych bardzo często nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania.

4. Nie ulegajmy chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazujmy pieniędzy dopiero co poznanym osobom, a szczególnie, gdy kontaktujemy się wyłącznie online. Nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.

Film OSZUSTWO NA ŻOLNIERZA.mp4

Pobierz plik OSZUSTWO NA ŻOLNIERZA.mp4 (format mp4 - rozmiar 17.82 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony