Zaatakował Cię pies? Nie panikuj i zachowaj spokój
Nie wiesz jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony psa oraz jakie obowiązki ma właściciel czworonoga? Zauważyłeś błąkającego się psa? Warto wiedzieć i pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które niejednokrotnie mogą ustrzec przed atakiem agresywnego zwierzęcia, a także nie narazić jego opiekunów i postronne osoby na nieprzyjemne konsekwencje.
Policjanci co jakiś czas otrzymuję zgłoszenia, które dotyczą nieostrożności przy trzymaniu zwierząt, a w szczególności psów. Zwierzęta, niejednokrotnie głodne i agresywne mogą bez jakiegokolwiek powodu zaatakować osoby, które spotkają na swojej drodze. Takie spotkanie może zakończyć się pogryzieniem przez czworonoga. Mając ten problem na uwadze, ropczyccy policjanci już od kilku lat realizują program prewencyjny „Ostrożnie pies.” Jego celem jest m.in. uświadomienie właścicielom jak właściwie sprawować opiekę nad zwierzęciem, ale także pokazać jak zachować się wobec takiego psa.
Musimy wiedzieć, że w większości przypadków pomimo potocznego określenia o „bezdomnych psach” błąkające się zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, którzy nieodpowiednio dopilnowali swojego czworonoga. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się nim. Czujność i rozwagę należy zachować niezależnie od wielkości czy rasy psa, pamiętając o tym, że nawet niewielki pies, niestanowiący większego zagrożenia dla dorosłego człowieka, może być przyczyną poważnego uszkodzenia ciała małego dziecka lub osoby, która nie jest w stanie uniknąć ataku zwierzęcia.
Aby zapobiec tragicznym wydarzeniom, należy pamiętać, że każdy pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec, a spacerując z nim, nie można pozostawiać go bez kontroli. Pamiętajmy również, że posiadanie niektórych ras psów wiąże się z zaostrzonymi przepisami prawa, i koniecznością posiadania stosownego zezwolenie właściwego organu gminy. Za nieodpowiednio dopilnowane zwierzę odpowiada jego właściciel.
Pamiętajmy również, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt każdy „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu”.
Gdy widzimy, swobodnie biegającego po okolicy psa, zgłaszając o tym fakcie należy podać miejsce przebywania zwierzęcia w danej chwili, a także określić ilość zwierząt oraz ich wielkość. Miasta i gminy za pośrednictwem podmiotu, z którymi mają podpisane umowy są zobowiązane wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska.
Jak zachować się w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego zwierzęcia?
- Stań, nie uciekaj.
- Nie patrz psu w oczy.
- Nie okazuj strachu i nie wykonuj gwałtownych ruchów.
- Nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić.
- Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwali Ci utrzymać równowagę.
- Przyjmij pozycję żółwia. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.
Co zrobić, gdy zostałeś pogryziony?
- Niezwłocznie udaj się do lekarza.
- Masz prawo uzyskać od właściciela psa, przedstawienia aktualnego zaświadczenia o szczepieniu czworonoga przeciwko wściekliźnie lub poddania go kwarantannie.
- W przypadku, gdy nie jest znany właściciel czworonoga, powinieneś zgłosić ten fakt odpowiednim służbom.