Wspólne działania policjantów i strażaków
Z powodu zatrucia tlenkiem węgla, co roku w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a wiele więcej ulega podtruciu. Bardzo często tym sytuacjom można by zapobiec, gdyby użytkownicy systemów grzewczych, korzystali z nich w sposób bezpieczny. By uchronić mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego, policjanci wspólnie ze strażakami spotykają się z mieszkańcami, ostrzegając o zagrożeniach związanych z czadem.
Wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest paliwami, które spalając się, wytwarzają tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą. Już jego niewielkie stężenie może powodować złe samopoczucie, utratę przytomności, a nawet śmierć. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego typu zagrożeń, dlatego też policjanci wspólnie ze strażakami spotykają się z mieszkańcami naszego powiatu, aby porozmawiać o tego typu zagrożeniach.
Pamiętajmy, aby właściwie dbać o systemy grzewcze i wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem, zapewniając tym samym bezpieczeństwo nam samym, jak również innym osobom. Sprawdzajmy, czy wykorzystywane przez nas piecie, kominki oraz inne źródła ciepła, są sprawne i właściwie podłączone do instalacji kominowych. Ważne jest także prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych.
Każda usterka w tych urządzeniach może spowodować zatrucie tlenkiem węgla, który jest bardzo niebezpieczny. Czad nazywany jest cichym zabójcą, gdyż nie ma zapachu, smaku, jak również nie możemy go „wyczuć” bez specjalistycznych urządzeń. W zależności od jego stężenia, może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.
Tlenek węgla powstaje podczas spalania drewna, węgla, gazu, a także innych paliw, jeśli w piecu jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego też pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:
• zapewnijmy stały dopływ świeżego powietrza w pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania np. uchylmy okno,
• nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę,
• regularnie przeprowadzajmy kontrole techniczne urządzeń grzewczych i systemów kominowych,
• nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych,
• zainstalujmy w pomieszczeniach specjalne czujniki ostrzegające przed wydobywaniem się tlenku węgla.
Zatrucie tlenkiem węgla można podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, uczucie odurzenia itp. Jeżeli czas działania czadu na organizm przedłuża się, dochodzi do zatrucia, utraty przytomności. W takich sytuacjach niezbędne jest:
• jak najszybsze usunięcie poszkodowanego z pomieszczenia, w którym się znajduje,
• skontrolowanie jego oddechu,
• w przypadku bezdechu niezwłocznie rozpocząć sztuczne oddychanie,
• jeśli oddycha, nieprzytomnego należy ułożyć na boku i poczekać na karetkę pogotowia.
Przypominamy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo Budowlane - obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Nie wykonanie takiego obowiązku przez właściciela, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników takiego budynku i jest też zagrożone karą grzywny.