Wydarzenia

Jeździsz bez okularów? Możesz stracić prawo jazdy

Data publikacji 25.04.2023

Nawet 1500 zł kary grzywny grozi kierowcy, który nie korzysta podczas jazdy z wymaganej korekty wzroku. Niestosowanie się do wyniku orzeczenia lekarskiego podczas poruszania się pojazdem to nie tylko łamanie prawa, ale także narażane bezpieczeństwa własnego i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Wiele osób, które podczas prowadzenia pojazdu musi korzystać z korekty wzroku, nie zdaje sobie sprawy, że może narazić się na konsekwencje, jeśli nie będzie stosować się do kodu zawartego w prawie jazdy, który określa czy kierowca jeździ w okularach, czy soczewkach.

Stosując dobrowolność w wyborze rodzaju korekty wzroku, można narazić się na konsekwencje prawne, gdyż kodeks drogowy wyraźnie rozróżnia, z jakiej korekty korzysta kierujący. Decyduje o tym orzeczenie lekarskie i wpis dokonany w dokumencie prawa jazdy, dlatego też mając wadę wzroku, warto sprawdzić swoje prawo jazdy, a dokładniej rubrykę nr 12, która znajduje się na rewersie blankietu. W tej rubryce umieszczone są liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub zawierają dodatkowe informacje.

Co znaczą liczby w rubryce nr 12?

W przypadku kierowców ze starszym blankietem prawa jazdy, jak ten na zdjęciu, gdzie w polu nr 12 wpisany jest kod 01, oznacza to, że: "wymagana korekta lub ochrona wzroku". Tym samym zaznaczona jest jedynie ogólna informacja, że kierowca ma problemy ze wzrokiem, nie nakłada to na niego ograniczeń co do prowadzenia pojazdu wyłącznie w okularach czy też soczewkach. Zmienia się, to gdy oprócz kodu dopisany jest również subkod np. 01.02, co oznacza wyłącznie kierowanie w soczewkach kontaktowych. Z kolei kod 71 oznacza po prostu wtórnik prawa jazdy.

Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą wymaganej korekty lub ochrony wzroku:

01.01 – okulary,

01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),

01.03 – okulary ochronne,

01.04 – szkła przyciemnione,

01.05 – przepaska na oko,

01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Niestosowanie się do powyższych zapisów, podczas poruszania się pojazdem, jest łamaniem prawa i traktowane jak prowadzenie pojazdów bez uprawnień: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych".

To jednak nie wszystko. Kierowcy może zostać również zatrzymane prawo jazdy "W razie popełnienia wykroczenia, (...), orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów"

Powrót na górę strony