Nie wypalajmy traw
Wraz z coraz bardziej sprzyjającą pogodą i pracami polowymi rozpoczął się okres wypalania traw. Policjanci już kilkakrotnie interweniowali w miejscach, gdzie paliły się trawy. Przypominamy, że jest to niezgodne z prawem.
Wraz z coraz bardziej sprzyjającą pogodą i pracami polowymi rozpoczął się okres wypalania traw. Policjanci już kilkakrotnie interweniowali w miejscach, gdzie paliły się trawy. Przypominamy, że jest to niezgodne z prawem.
Ropczyccy policjanci już kilka razy interweniowali w związku ze zgłoszeniem wypalania traw. Takie zachowanie jest często przyczyną pożarów. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, o co nietrudno. Nawet przy słabym wietrze, płoną nie tylko łąki, ścierniska, lasy ale i zabudowania. Płomienie trawiące roślinność mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Zadymienie spowodowane wypalaniem utrudnia często poruszanie się po drogach, co może być przyczyną kolizji i wypadków. Wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne. Każdego roku wiele osób ponosi śmierć w płomieniach lub w wyniku zaczadzenia dymem.
Przypominamy, że właścicieli gruntów rolnych i leśnych obowiązuje bezwzględny zakaz wypalania wszelkich pozostałości roślinnych. W przypadku stwierdzenia zachowania niezgodnego z prawem policjanci będą stosować sankcje karne zgodnie z przepisami:
Art. 82 § 4 kw
Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany
(mandat karny w wysokości - od 20zł do 500zł, sąd grzywna do 5000zł)
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody
Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131 ust. 12
Ustawa z dnia 28 września 1991 roku o lasach
Art. 30 ust. 3
W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.