Wydarzenia

Chciał przekupić policjanta, żeby uniknąć mandatu

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach zatrzymał mężczyznę, który chcąc uniknąć odpowiedzialności za wykroczenie, próbował go przekupić. 61-latek w prokuraturze usłyszał już zarzuty. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

We wtorek około godz. 11, policjant z ropczyckiej drogówki wracał z interwencji. Na skrzyżowaniu w Ropczycach zauważył mężczyznę, który kierował volkswagenem golfem. Policjant postanowił zatrzymać kierującego do kontroli, gdyż wiedział, że ma on cofnięte uprawnienia do kierowania samochodem osobowym. Kontrola potwierdziła, że 61-latek nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. Dodatkowo okazało się, że kierowca nie posiada przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Policjant poinformował o konsekwencjach, w tym o wysokości mandatu karnego, który zgodnie z taryfikatorem jest nakładany za takie wykroczenia.

Kierowca w odpowiedzi wyjął kilka banknotów i zaczął wkładać je do kieszeni kurtki policjanta. Funkcjonariusz polecił zabrać te pieniądze, mówiąc, że takie zachowanie jest karane. Pomimo tego ostrzeżenia mężczyzna nadal chciał przekazać policjantowi pieniądze w kwocie 500 złotych. Włożył banknoty do notatnika służbowego, w którym policjant zapisywał prowadzoną interwencję.  W tym momencie mężczyzna został poinformowany przez funkcjonariusza, że dopuścił się przestępstwa i w związku z tym będzie zatrzymany. Informację o zatrzymaniu mężczyzny policjant przekazał dyżurnemu. Na miejsce został skierowany policyjny patrol, który przewiózł zatrzymanego do budynku komendy. 61-latek usłyszał zarzut wręczenia korzyści majątkowej policjantowi w celu skłonienia go do odstąpienia od czynności służbowej.

Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawiania wolności.

dk

Powrót na górę strony