Hejt i mowa nienawiści w internecie - jako temat konferencji
Niemiłe, obraźliwe, wulgarne komentarze w sieci to niestety już prawie codzienność i mroczna strona internetu. Na wpisy tzw. hejterów natykamy się niemal pod każdym opublikowanym tam tekstem. Bardzo często zawierają one wulgarne wyzwiska, ośmieszanie oraz poniżanie. Aby przyłączyć się do walki z hejtem w sieci i zapobiec takim sytuacjom w Sędziszowie Małopolskim odbyła się konferencja poruszająca kwestię mowy nienawiści w internecie.
W czwartek w kinie "Jedność" w Sędziszowie Małopolskim odbyła się konferencja w ramach projektu „Surfer nie hejter – przeciwdziałanie internetowemu hejtowi i mowie nienawiści w powiecie ropczycko-sędziszowskim”. Tematem konferencji było przede wszystkim zjawisko hejtu, jakie możemy w coraz większym stopniu zaobserować w internecie.
Konferencję rozpoczęła Grażyna Tereszkiewicz, konusltant z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, która krótko omówiła tematykę spotkania. Następnymi prelegentami byli: Piotr Ożarski, konusltant z Podkarpackiego Centrum Edukacji Naulczycieli w Rzeszowie, Barbara Grzegorzewicz-psycholog, Bogumiła Stec-Świderska, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Damian Szwagierczak, Dyrektor Domu Dziecka w Skopaniu oraz mł.asp. Krzysztof Skiba z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością. Główne tematy, które zostały poruszone podczas spotkania dotyczyły prawna karnego i konsekwencji stosowania cyberprzemocy, osobistych i społecznych aspektów stosowania i doświadczenia hejtu oraz zaangażowania młodzieży w walce z cyberprzemocą.
Na zakończenie omówione zostały przedstawione wnioski wynikające z podjetej tematyki.