„Bezpieczna droga do szkoły” w powiecie ropczycko-sędziszowskim
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach starają się przekazać najmłodszym mieszkańcom powiatu ropczycko-sędziszowskiego właściwe postawy i zachowania, szczególnie te na drodze. W ramach prowadzonej akcji „Bezpieczna droga do szkoły” funkcjonariusze często odwiedzają uczniów w szkołach. W tym tygodniu gościli m.in. w miejscowościach: Łączki Kucharskie, Lubzina oraz Niedźwiada Górna.
Początek roku szkolnego wiąże się ze wzrostem natężenia ruchu pieszych i pojazdów, szczególnie w rejonach szkół. Od pierwszych dni września na drogach pojawią się dzieci, które są uczestnikami ruchu drogowego. Nie wszędzie infrastruktura drogowa wyposażona jest w chodniki i wyznaczone przejścia dla pieszych. Policjanci, prowadząc cykliczne działania „Bezpieczna droga do szkoły”, patrolują okolice szkół i spotykają się z dziećmi, by zwrócić im uwagę na kwestie bezpieczeństwa na drodze.
W tym tygodniu, kom. Anna Malinowska oraz mł. asp. Grzegorz Marchut spotkali się z uczniami i przedszkolakami m.in. szkół w miejscowościach: Łączki Kucharskie, Lubzina oraz Niedźwiada Górna. Spotkania miały charakter pogadanki, podczas których omówiono zasady poprawnego poruszania się po drodze. Dzieciom zostały przypomniane podstawowe zasady ruchu drogowego. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na bezpieczne przechodzenia przez jezdnię, co zostało również przećwiczone w praktyce. Do najmłodszych trafiły także odblaskowe gadżety, które mają sprawić, że będą oni lepiej widoczni na drodze.
Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”, to nie tylko spotkania z najmłodszymi. Równie ważne jest uświadomienie dorosłym uczestnikom ruchu drogowego, że dzieci bardzo często swój sposób zachowania na drodze czerpią z postawy starszych, dlatego też funkcjonariusze apelują o przestrzeganie zasad ruchu drogowego podczas odprowadzania i dowożenia dzieci do szkoły. Dorośli, szczególnie kierujący pojazdami muszą także pamiętać, że dziecko może być nierozsądne, a jego wiedza dużo mniejsza niż osoby dorosłej. Dlatego też należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania wobec dziecka bawiącego się w pobliżu drogi czy idącego poboczem.