Wydarzenia

Rowerzysto - pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa na drodze

Data publikacji 29.04.2021

Wiosna, to czas, w którym na ulice wyjeżdża wielu rowerzystów. Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, dla innych jest to środek komunikacji. Niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru nie zapominajmy o bezpieczeństwie, a także odpowiednim wyposażeniu. Przygotujmy swój rower do jazdy, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie jego użytkowania.

Rowerzyści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.
Pamiętajmy, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak  w starciu z pojazdem są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje.

Dlatego przypominamy, że na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower. Zanim wyjedziemy jednośladem na przejażdżkę, warto sprawdzić, czy posiada obowiązkowe wyposażenie takie jak:
    • z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej może być migające,
    • z tyłu -  światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz  światło pozycyjne barwy czerwonej może być migające,
    • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
    • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze.

Kierujący rowerem powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić). Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko w wieku do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego);
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
- czepiania się pojazdów.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta nie może przejeżdżać po przejściu dla pieszych. Zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Pamiętajmy, aby stosować  się do zasady ograniczonego zaufania.

Apelujemy do wszystkich- jedźcie bezpiecznie

 

Powrót na górę strony