Policjantki rozmawiały z uczniami o bezpieczeństwie
Co to jest cyberprzemoc? Na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni w internecie? Jak nie stać się ofiarą przestępstwa? Gdzie szukać pomocy? Na te i wiele innych pytań odpowiadały policjantki w trakcie spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku.
Wczoraj policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną, odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku. Zostały tam zaproszone przez grono pedagogiczne, aby opowiedzieć młodzieży na temat bezpieczeństwa. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci oraz odpowiedzialność prawna nieletnich.
Policjantki uświadamiały uczniom, czym jest zjawisko cyberprzemocy. Poinformowały ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych informacji, które w bardzo szybkim tempie trafiają do dużej liczby adresatów i jako kopie w wielu urządzeniach mogą pozostać na zawsze. Funkcjonariuszki mówiły również o tym, co zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego. Opowiadały o niebezpieczeństwach związanych ze spotykaniem się z osobami poznanymi w sieci. Przestrzegały, aby nie podawać ważnych danych: adresu, numerów telefonów, czy też jakichkolwiek informacji, które mogą wykorzystać internetowi przestępcy. Policjantki radziły uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w internecie, dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem.
W trakcie spotkania funkcjonariuszki poruszyły także tematykę odpowiedzialności prawnej nieletnich. Omówiły zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drodze, użytkowaniem hulajnóg elektrycznych, korzystaniem z pasów bezpieczeństwa. Przypomniały, jak wielką rolę w zakresie zwiększenia widoczności na drodze odgrywają odblaski.