Aby ferie zimowe były bezpieczne
Za kilka dni w województwie podkarpackim rozpoczynają się ferie zimowe. Aby ten czas był bezpieczny, policjantki zajmujące się profilaktyką społeczną prowadziły działania edukacyjne, podczas których informowały najmłodszych o zagrożeniach oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Uczyły właściwych zachowań i przypominały o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z zimowym wypoczynkiem.
Niebawem w naszym regionie rozpoczną się ferie zimowe. Dla uczniów to okres wypoczynku i zabawy. Aby ten czas był bezpieczny policjantki realizujące zadania z zakresu profilaktyki społecznej odpowiadając na zaproszenie ze strony sanockich szkół prowadziły działania edukacyjne, w trakcie których przypominały dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przekazały niezbędną wiedzę o zagrożeniach z jakimi najmłodsi mogą się spotkać oraz tłumaczyły jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji.
Funkcjonariuszki zwróciły uwagę dzieci na potrzebę zachowania ostrożność w przypadku zawierania nowych znajomości, w kontaktach z nieznajomymi osobami oraz na prawidłowe zachowanie się wobec bezpańskich zwierząt. Mówiły o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uświadamiały jaką rolę spełniają odblaski podczas poruszania się po drogach. Przypomniały także jak prawidłowo powiadomić służby o wypadku.
Policjantki omówiły zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Szczególną uwagę poświęciły bezpieczeństwu podczas zimowego wypoczynku. Zachęcały uczniów do udziału w konkursie plastyczno - filmowym pn. „Śnieżny Dekalog" w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku".
Przypominamy kilka zasad bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas zimowej zabawy:
• Zjazdy na sankach powinny się odbywać w miejscach bezpiecznych, oddalonych od jezdni, na trasie zjazdu nie powinny się znajdować drzewa, krzewy, kamienie ani inne przedmioty mogące stworzyć zagrożenie;
• Należy wybierać specjalnie przygotowane lodowiska, nie można wchodzić na zamarznięte rzeki, stawy, itp. nigdy nie wiadomo jaka jest grubość pokrywy lodowej i w każdej chwili może się ona załamać;
• Nie wolno rzucać śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy - może to spowodować kolizję lub wypadek drogowy;
• Nie wolno rzucać ubitymi lub zawierającymi kawałki lodu śnieżkami w inne osoby- można w ten sposób zrobić im krzywdę;
• Zimą dzień jest krótszy, więc poruszając się pieszo po zmroku warto pamiętać o elementach odblaskowych, aby inni uczestnicy ruchu nas widzieli;
Wiele osób w trakcie ferii spędzi swój czas na stokach narciarskich. Najważniejsze zasady bezpieczeństwa na stoku narciarskim są zapisane w dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Pamiętajmy jednak że:
• należy zapoznać się i stosować do regulaminu ośrodka narciarskiego;
• dobierać stopień trudności trasy odpowiednio do posiadanych umiejętności;
• nie jesteśmy sami na stoku narciarskim, szanujmy wszystkie korzystające z niego osoby;
W okresie ferii, funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzają więcej kontroli drogowych, zwłaszcza autobusów i autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Każdy może zgłosić taką kontrolę autobusu - wykaz miejsc kontroli autobusów. W jej trakcie policjanci sprawdzą stan techniczny pojazdu oraz stan trzeźwości kierującego, a także jego uprawnienia do kierowania.
Wszystkim dzieciom, młodzieży i ich opiekunom życzymy bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych.