Wydarzenia

Bądź ostrożny! Nie daj się oszukać!

Data publikacji 04.10.2022

Telefony od osób podających się za funkcjonariuszy Policji, prokuratora czy pracowników banków do ludzi starszych z informacją, że ich oszczędności są zagrożone to jedna z metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Oszuści modyfikują swoją historię w taki sposób, aby była jak najbardziej wiarygodna, a zarazem skuteczna. Apelujemy do mieszkańców o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Nie dajcie się oszukać.

Policjanci przypominają:
    • Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie,  podając się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub prokuratora i opowiada o prowadzonych działaniach – natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
    • Jeżeli taka osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu, przekazania pieniędzy skierowanej do miejsca zamieszkania osobie czy wyrzucenia oszczędności  przez okno  natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
    • Po rozłączeniu się, poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
    • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!
    • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb - NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy, w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
    • POD ŻĄDNYM POZOREM nie przekazujmy pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. POD ŻĄDNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na wskazany podczas takiej rozmowy numer konta.
    • W razie podobnych telefonów, należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy, połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z Policją.

W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy seniorom o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.

Powrót na górę strony