Zatrucie tlenkiem węgla
Wczoraj do szpitala w Sanoku została przewieziona nieprzytomna 17-letnia dziewczyna z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Prawdopodobnie przyczyną był nieszczelny układ odprowadzania spalin z piecyka gazowego. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym zagrożeniem.
Policjanci odebrali zgłoszenie wczoraj przed godz. 16. Z otrzymanych informacji wynikało, że w Zagórzu na ul. Batorego w jednym z domów doszło do zatrucia tlenkiem węgla. Funkcjonariusze ustalili, że 17-letnia dziewczyna będąc w łazience straciła przytomność. Pokrzywdzona natychmiast trafiła pod opiekę lekarzy i w szpitalu odzyskała przytomność. Policjanci w trakcie oględzin miejsca zdarzenia ujawnili, że przyczyną mógł być nieszczelny układ odprowadzania spalin z piecyka gazowego.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.
Nie wykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny.
Więcej informacji o zagrożeniu tlenkiem węgla znajdziesz tutaj.