Wydarzenia

Debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów

Data publikacji 27.02.2017

W ubiegłym tygodniu odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczeństwo i zagrożenia osób starszych ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Sanoku, wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sanoku.

W środę odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce bezpieczeństwa seniorów i zagrożeń na jakie mogą napotkać osoby starsze. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Sanoku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu III Wieku w Sanoku, działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Debatę rozpoczął mł. insp. Andrzej Stępień Komendant Powiatowy Policji w Sanoku, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników.

W roli prelegentów wystąpili: mł. asp. Izabela Rowińska-Ciępiel-Asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, Witold Jawor-Specjalista ds. Sprzedaży Wydziału Bankowości Detalicznej Banku Pekao S. A., mł. bryg. Grzegorz Oleniacz- Naczelnik Wydziału Operacyjno- Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, Wojciech Pruchnicki-Powiatowy Rzecznik Konsumentów.

W spotkaniu brali udział członkowie Stowarzyszenia, a także mieszkańcy powiatu sanockiego zainteresowani tematyką bezpieczeństwa osób starszych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się od policjantów jaki jest mechanizm stosowany w przypadku oszustw metodą na tzw. wnuczka, policjanta, bankiera itp., a także innych zagrożeń ze strony przestępców. Pracownik banku omówił problematykę związaną z zabezpieczeniem numerów PIN, płatnością kartą, płatnością elektroniczną, prawidłową reakcją w przypadku zagubienia dokumentów i kart płatniczych. Kolejnym z poruszanych tematów było bezpieczeństwo w domu. Sprawdzanie instalacji wentylacyjnych oraz grzewczych, regularne przeglądy piecyków gazowych oraz zachęta do montowania czujników wykrywających nadmierne stężenie tlenku węgla w powietrzu. To tylko niektóre z tematów  poruszanych przez funkcjonariusza straży pożarnej. Niemniej interesujące było wystąpienie rzecznika konsumentów, który mówił między innymi jak rozwiązać niekorzystną umowę, zawartą często w sposób nieprzemyślany w sytuacji dynamicznej, często na odległość.

Ostatnim etapem debaty była wymiana informacji, zadawanie pytań zaproszonym gościom oraz formułowanie wniosków. Uczestnicy po wysłuchaniu prelekcji wygłoszonych przez zaproszonych gości mogli przedstawić swoje oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń na jakie są narażeni seniorzy. W debacie uczestniczyli również dzielnicowi odpowiedzialni za poszczególne rejony miasta Sanok.

Powrót na górę strony