Wydarzenia

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w okresie świąt

Data publikacji 12.04.2017

Święta Wielkanocne to czas, który spędzamy z najbliższą rodziną. Wiele osób w tym czasie przejedzie samochodem duże odległości. Dlatego każdy z nas, siadając za kierownicę, powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które przewozi. Aby święta były bezpieczne, policjanci apelują o spokojną i rozsądną jazdę oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dla policjantów Święta Wielkanocne to czas intensywnej pracy. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni na trasach w całym województwie, przy drogach wyjazdowych i wjazdowych do miast. Po drogach będą jeździć radiowozy oznakowane, jak i te nieoznakowane, wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących.

Wielu z nas ruszy w podróż, aby święta spędzić z najbliższymi. Przed wyjazdem w dłuższą podróż, każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta oraz stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Bezpieczna podróż:

  • Należy skontrolować poziom płynów w silniku oraz stan ogumienia, w tym stan ciśnienia w oponach. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w samochodzie były sprawne.
  • Pokonując długie dystanse postarajmy się robić postoje, wyjdźmy z samochodu, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.
  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Podczas policyjnych kontroli nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. Wielu z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców to ci, którzy pili nie tuż przed jazdą, ale dzień wcześniej.
  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Zdarza się, że rodzice nieprawidłowo zapinają dzieci w foteliku lub źle montują fotelik w samochodzie.
  • Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Podróż komunikacją publiczną:

Więcej policyjnych patroli będzie nie tylko na drogach, ale także na dworcach kolejowych i w centrach handlowych. Oprócz tych umundurowanych policjantów nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą również nieumundurowani funkcjonariusze. Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy taki zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach odzieży.

Aktywny wypoczynek:

Okres świąteczny to także aktywne spędzanie wolnego czasu. Policjanci przypominają o tym, że motocykliści, rowerzyści i piesi powinni również zadbać o swoje bezpieczeństwo.

  • Każdy rower powinien być odpowiednio wyposażony, oświetlony i sprawny. Stan techniczny roweru ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego rowerem, jak i innych użytkowników dróg. Zanim więc ruszymy na przejażdżkę rowerową sprawdźmy, czy w naszym rowerze posiadamy obowiązkowe wyposażenie. W jego skład wchodzi co najmniej jeden sprawny hamulec, dzwonek, z przodu światło barwy białe, oraz z tyłu światło barwy czerwonej.
  • Piesi powinni pamiętać o stosowaniu elementów odblaskowych, które powinny być założone w sposób widoczny dla kierowców. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców, wówczas jest pewność, że pieszy jest dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
  • Pamiętajmy również o bezpieczeństwie kierujących motocyklami, o tym przeczytasz tutaj.

Zabezpieczenie domu:

Wyjazd na świateczny wypoczynek, mogą próbować wykorzystać również przestępcy. Wyjeżdżając zostawiamy dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu przed wyjazdem. Otwarte drzwi lub okna mogą zachęcić złodziei do kradzieży. Przed wyjazdem należy pamiętać, aby je zamknąć. Nie zostawiajmy uchylonych okien.

  • Pamiętajmy także o tym, aby nie zostawiać kluczy pod wycieraczką.
  • Zwróćmy uwagę na obce osoby, które chodzą po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne, gdyby doszło do włamania.
  • Współdziałajmy z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod drzwiami sąsiadów, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej.

W przypadku kiedy zauważymy coś niepokojącego nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Zawsze możemy zadzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

Powrót na górę strony