Wydarzenia

Debata społeczna na rzecz bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 09.11.2017

Wczoraj odbyła się debata społeczna z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ" na temat bezpieczeństwa osób starszych. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Sanoku, przy udziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku.

Wczoraj odbyła się ewaluacyjna debata społeczna poświęcona tematyce bezpieczeństwa i zagrożeń osób starszych. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Sanoku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Uniwersytetu III Wieku w Sanoku oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku.

Debatę rozpoczął mł. insp. Andrzej Stępień Komendant Powiatowy Policji w Sanoku, który przywitał zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników, a także przedstawił program spotkania.

W roli prelegentów wystąpili: asp. Anna Strzyżowska Kierownik Rewiru Dzielnicowych, mł. asp. Izabela Rowińska-Ciępiel Asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii z Komendy Powiatowej Policji w Sanoku, st. kpt. Robert Wojciechowski Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, a także Andrzej Zawiślak sekretarz Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie.

Policjanci poruszali tematy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda, tłumacząc zasady użytkowania nowatorskich narzędzi oraz przedstawiając krótką i rzeczową instrukcję obsługi. Uczestnicy mogli się również dowiedzieć o założeniach programów profilaktycznych prowadzonych przez sanocką komendę Policji, rodzajach i zakresach jakie obejmują poszczególne programy, a także o działaniach w ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas".

Kolejnym prelegentem był funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej, który omówił tematykę dbania o bezpieczeństwo we własnym domu. Zachęcał do systematycznego przeglądu przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także urządzeń grzewczych. Demonstrował działanie czujnika tlenku węgla, przekonując do montażu tego typ urządzenia we własnym domu.

Ostatnim punktem wystąpień zaproszonych gości była prezentacja sekretarza Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa w Krośnie. Andrzej Zawiślak przedstawił zagadnienie oszustwa dokonywanego metodą na tak zwanego wnuczka, policjanta, hydraulika itp. Ukazywał mechanizm działania przestępcy, a także sposoby uzyskiwania szczegółowych informacji na temat sytuacji materialnej swojego rozmówcy. W finale swojej prelekcji przypomniał o bezpieczeństwie pieszych, rozdając przy tym każdemu uczestnikowi spotkania opaskę odblaskową.

Uczestnicy po wysłuchaniu prelekcji mogli przedstawić swoje oczekiwania w zakresie bezpieczeństwa i zagrożeń na jakie są narażeni mieszkańcy powiatu sanockiego.

Takie spotkania pozwalają na wymianę informacji na linii społeczeństwo - policja oraz umożliwiają poznanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w kwestii wzajemnej komunikacji oraz działań na rzecz bezpieczeństwa.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w debacie.
 

  • Zdjęcia z wczorajszej debaty
  • Zdjęcia z wczorajszej debaty
  • Zdjęcia z wczorajszej debaty
Powrót na górę strony