Pamiętajmy o obowiązkach wobec czworonogów
Policjanci przypominają o obowiązkach ciążących na właścicielach czworonogów. Pamiętajmy o tym, że decydując się na posiadanie zwierzęcia musimy zapewnić im odpowiednie warunki i opiekę. Nie zapominajmy również o przepisach prawa dotyczących kwestii opieki nad zwierzętami.e zwierzęcia musimy zapewnić im odpowiednie warunki i opiekę. Nie zapominajmy również o przepisach prawa dotyczących kwestii opieki nad zwierzętami.
Do dzielnicowego miejscowości Falejówka coraz częściej docierają sygnały, że istnieje problem z niewłaściwie sprawowaną opieką nad czworonogami. W związku z powyższym, dzielnicowy konsultował się z mieszkańcami i problem objął planem priorytetowym.
Policja przypomina, że obowiązek opieki nad zwierzęciem ciąży na jego właścicielu. Za niezachowanie należytych zasad ostrożności, grozi odpowiedzialność karna z art. 77 kodeksu wykroczeń - „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny do 250 zł”.
Niestety często, szczególnie w terenach wiejskich, można zauważyć psy, które luźno biegają w obrębie dróg. Pamiętajmy, że za zwierzę, które wbiegnie pod nadjeżdżający samochód, powodując tym samym zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odpowiada właściciel. Także w przypadku pogryzienia przez zwierzę osób postronnych, można pociągnąć właściciela do odpowiedzialności karnej. Przypominamy również posiadaczom psów o obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie.
Pamiętajmy, że zwierzę nie jest rzeczą. Właściciel czworonoga jest mu winien ochronę i opiekę. Za nieposzanowanie praw zwierząt grozi odpowiedzialność karna z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt - "Kto zabija, uśmierca zwierzę, albo dokonuje uboju zwierząt z naruszeniem przepisów, albo znęca się nad nim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Ponadto, gdy działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności nawet do lat 3.
Policja przypomina właścicielom zwięrząt o rzetelnym wypełnianiu ciążących na nich obowiązków wobec czworonogów.
Pamiętajmy, że sygnały o bezpańskich wałęsających się psach można przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Wszelkie niepokojące sytuacje można zgłaszać również dzielnicowemu: mł. asp. Paweł Turzeniecki, tel. 13 46 57 428, tel. 572 908 664, dzielnicowy.sanok10@rz.policja.gov.pl
Dane osobowe i kontaktowe pozostałych dzielnicowych można znaleźć tutaj lub korzystając z bezpłatnej aplikacji Moja Komenda.