Przypomnienie przepisów obowiązujących na przejściu dla pieszych
W związku z coraz częściej występującymi zdarzeniami drogowymi z udziałem pieszych przypominamy o zasadach obowiązujących na przejściu dla pieszych. Uwaga! Ustawodawca w Kodeksie Drogowym uwzględnia przepisy dotyczące zarówno pieszych jak i kierujących, przewidując kary za ich nieprzestrzeganie .
W związku z coraz częściej występującymi zdarzeniami drogowymi z udziałem pieszych przypominamy o zasadach obowiązujących na przejściu dla pieszych. Uwaga! Ustawodawca w Kodeksie Drogowym uwzględnia przepisy dotyczące zarówno pieszych, jak i kierujących, przewidując kary za ich nieprzestrzeganie .
Analiza wypadków w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszych prowadzi do wniosku, że największe zagrożenie występuje na przejściach dla pieszych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprzestrzeganie przepisów zarówno przez kierujących, jak i pieszych.
Kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych często nie zachowują szczególnej ostrożności i nie ustępują pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Z kolei pieszy często uważa, że na przejściu podlega szczególnej ochronie i nie upewnia się czy wejście na jezdnię nie zagraża jego bezpieczeństwu. Zasady zachowania się przy przejściach dla pieszych reguluje kodeks drogowy (dla pieszego art. 13, dla kierującego art.26).
Do wypadków na przejściach dochodzi w wyniku nieprawidłowego zachowania się zarówno pieszych, jak i kierujących. Często pieszy oczekuje od kierującego właściwego zachowania, a kierujący z kolei oczekuje tego samego od pieszego. Zamierzona więc przezorność staje się w pewnych okolicznościach zachętą do naruszania reguł ruchu drogowego. Potrącenia pieszych w miejscach dla nich udostępnionych rocznie stanowią ponad 30% wypadków.
Ponadto kierujący jak i pieszy muszą pamiętać, że jeżeli przejście dla pieszych jest wyznaczone na drodze dwujezdniowej to przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne.
Policja zaleca aby kierować się zasadą zachowania szczególnej ostrożności jak też zasadą ograniczonego zaufania.