Wydarzenia

REAGUJĘ- BEZPIECZNIEJ SIĘ CZUJĘ

Data publikacji 07.05.2010

Ruszył nowy program prewencyjny, obejmujący swoim zasięgiem powiat sanocki. Ma on na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest informowanie Policji o łamaniu prawa. Program przeprowadzany jest przy współpracy z różnymi instytucjami.

Ruszył nowy program prewencyjny, obejmujący swoim zasięgiem powiat sanocki. Ma on na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważne jest informowanie Policji o łamaniu prawa. Program przeprowadzany jest przy współpracy z różnymi instytucjami.

"Reaguję - bezpieczniej się czuję" to program, który jest skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu sanockiego i będzie realizowany do kwietnia 2012 roku.

 

Wśród głównych założeń programu znalazły się między innymi:

 

1. Poprawa świadomości prawnej społeczeństwa

2. Wzbudzenie wśród społeczności lokalnej poczucia obowiązku zgłaszania organom ścigania informacji o przestępstwach i wykroczeniach (wynika to z art.304 kodeksu postępowania karnego).

3. Zwrócenie uwagi na niebiezpieczeństwa ze strony Internetu- cyberprzemoc

4. Uwrażliwienie społeczności lokalnej na potrzebę niesienia pomocy osobom pokrzywdzonym, reakcji na przejawy agresji i przemocy, których są świadkami

5. Poprawa jakości i efektywności współpracy Policji ze społeczeństwem.

 

Działania będą polegały w głównej mierze na:

 

  • organizowaniu spotkań ze społeczeństwem zachęcających do zawiadamiania Policji o przestępstwach, wykroczeniach oraz patologiach,
  • edukacji nauczycieli, uczniów oraz rodziców z zakresu odpowiedzialności karnej za popełnienie czynów karalnych,
  • edukacji dotyczącej udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia,
  • rozpowszechnianiu materiałów informacyjnych zawierających wiadomości dotyczące funkcjonowania telefonu zaufania  /013/ 46 57 400 oraz numerach alarmowych.
  • współpracy z właścicielami kafejek internetowych oraz nauczycieli informatyki w związku z niebezpieczeństwem ze stroy Internetu oraz zjawiskiem cyberprzemocy
  • dodatkowo będą organizowane różnego rodzaju szkolenia np. z zakresu pierwszej pomocy czy samoobrony.

 

Do programu przyłączyły się podmioty pozapolicyjne oraz inne służby mundurowe m.in. Urząd Miasta Sanoka, Urząd Miasta i Gminy Zagórz, starostwo powiatowe, wójtowie gmin, Straż Miejska, szkoły i placówki oświatowe, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, GOPR, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidomiologoczna, Policealne Studium Medyczne w Sanoku, sąd, prokuratura, pedagog uliczny, właściciele kafejek internetowych i inni.

 

Powrót na górę strony