Wydarzenia

Przed sezonem piłkarskim - na temat bezpieczeństwa

Data publikacji 26.02.2011

Co zrobić aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas rozgrywek piłkarskich? Jak zapobiec zjawisku chuliganerii stadionowej? Czy młodzież zna przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za ekscesy na meczach? Te i wiele innych kwestii poruszali sanoccy policjanci wspólnie z przedstawicielami klubów piłkarskich działających na terenie powiatu.

Co zrobić aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas rozgrywek piłkarskich? Jak zapobiec zjawisku chuliganerii stadionowej? Czy młodzież zna przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za ekscesy na meczach? Te i wiele innych kwestii poruszali sanoccy policjanci wspólnie z przedstawicielami klubów piłkarskich działających na terenie powiatu.

 

W czwartek policjanci wspólnie z członkami klubów piłkarskich dyskutowali na temat bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele następujących drużyn: Stal Sanok, Górnik Strachocina, Remix Niebieszczany, LKS Pisarowce, Sokół Pobiedno, LKS Szarotka Nowosielce, LKS Orion Pielnia, LKS Sanbud Długie, LKS Odrzechowa, LKS Orzeł Bażanówka

 

Zebraniu przewodniczył podinsp. Łukasz Dytkowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, który omówił wspólne obszary działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach.

W trakcie narady przedstawiono również realizowany przez sanocką policję program prewencyjny pn. „ Pseudokibic”, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości prawnej młodzieży w zakresie odpowiedzialności karnej za wybryki chuligańskie na stadionach.

 

Podczas spotkania zachęcono przedstawicieli klubów do współpracy w realizacji prelekcji dla uczniów szkół gimnazjalnych. Podczas takich pogadanek policjanci będą omawiać kwestie prawne. Natomiast członkowie poszczególnych klubów wytłumaczą młodym ludziom, że nie o takie kibicowanie im chodzi. Wyjaśnią, że każdy mecz to tylko gra i tak naprawdę pomiędzy poszczególnymi grupami nie ma antagonizmów. Kibice powinni wspierać swoje kluby, a nie przysparzać im problemów .

 

Na zakończenie uczestnicy spotkania zapewnili o dalszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa.

 

Przypominamy obowiązujące przepisy "Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych" z dnia 20 marca 2009r , które przewidują odpowiedzialność karną uczestników imprezy masowej a także jej organizatorów.
 

Czyny stanowiące wykroczenie, w których ustawodawca przewiduje karę grzywny, nie niższą niż 2 tys.zł:

  • niewykonanie polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu imprezy lub służby porządkowej;

  • niewykonanie polecenia wydanego przez Policję lub Żandarmerię Wojskową w trakcie trwania imprezy;

  • wnoszenie lub posiadanie na imprezie sportowej napoi alkoholowych

  • nie przekazanie informacji dotyczącej bezpieczeństwa imprezy masowej albo przekazanie informacji nieprawdziwej przez osobę do tego zobowiązaną:

Postępowania w sprawach o wykroczenia prowadzi się w trybie przyśpieszonym.


Czyny stanowiące przestępstwo (wysokość 1 stawki dziennej wynosi od 10 do  200 zł) to m.in. :

  • kto organizuje imprezę masową bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu albo przeprowadza ją wbrew wydanemu zakazowi, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
     

  • kto, organizując imprezę masową, nie zachowuje warunków bezpieczeństwa  podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych.
     

  • Kto wnosi lub posiada na imprezie masowej broń,  wyroby pirotechniczne, materiały pożarowo niebezpieczne lub inne niebezpieczne przedmioty lub materiały wybuchowe, podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
     

  • kto w czasie trwania masowej imprezy sportowej, w tym meczu piłki nożnej, wdziera się na teren, na którym rozgrywane są zawody sportowe, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza podlega grzywnie nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
     

  • kto w czasie trwania imprezy masowej rzuca przedmiot, mogący stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osób przebywających na terenie lub w obiekcie, gdzie odbywa się impreza masowa, albo w inny, równie niebezpieczny sposób zakłóca przebieg tej imprezy podlega grzywnie nie mniejszej niż 120 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (Jeżeli sprawca, dopuszczając się w/w czynów określonych, używa elementu odzieży lub przedmiotu do zakrycia twarzy celem uniemożliwienia lub utrudnienia rozpoznania jego osoby, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.)
     

  •  spiker zawodów sportowych, który swoim zachowaniem prowokuje kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu w miejscu i w czasie trwania masowej imprezy sportowej, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.


Ustawa wprowadza również środek karny w postaci Zakazu stadionowego, który może zostać orzeczony przez Sąd na okres do 6 lat, łącznie z wymogiem stawiennictwa w jednostce Policji podczas rozgrywek. Obejmuje on również mecze zagraniczne danego klubu i mecze rozgrywane przez reprezentację Polski.

 

Powrót na górę strony