Wydarzenia

Bezpieczeństwo w sieci

Data publikacji 30.08.2011

Co to jest cyberprzestępczośc? Na jakie niebezpieczeństwa w dzisiejszych czasach są narażone osoby w Internecie? Jak zapobiegać i walczyć z cyberprzestępczością? Te i wiele innych tematów poruszano podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sanoku.

Co to jest cyberprzestępczość? Na jakie niebezpieczeństwa w dzisiejszych czasach są narażone osoby  w Internecie? Jak zapobiegać i walczyć z cyberprzestępczością? Te i wiele innych tematów  poruszano podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sanoku.

 

W dobie Internetu i telefonii komórkowej coraz częściej dochodzi do przestępstw i wykroczeń popełnianych przy wykorzystaniu tych mediów. Bywa tak, że to właśnie komputer i telefon komórkowy jest głównym narzędziem służącym do popełniania czynów zabronionych. Wskazać tu można przede wszystkim takie przestępstwa jak: oszustwa dokonywane przy zawieraniu różnego rodzaju transakcji, rozprzestrzenianie za pośrednictwem sieci materiałów pornograficznych z udziałem osób poniżej 15  roku życia, przestępstwa, których znamiona zawierają się w przepisach Ustawy o Prawie Autorskim  i Prawach Pokrewnych, stalking, grooming, czyny związane z kradzieżą tożsamości i  wszelkich danych.

 

Dużym zagrożeniem dla dzisiejszej młodzieży jest również zjawisko cyberprzemocy. Młodzi ludzie czasem zapominają o tym do czego tak naprawdę służy Internet i telefon komórkowy.

 

Mając powyższe na uwadze Komenda Powiatowa Policji w Sanoku w miniony czwartek i piątek  zorganizowała konferencje, której głównym  tematem były  zagrożenia w sieci oraz związane z telefonią komórkową.  W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie i  Krośnie,  Komendy Powiatowej Policji  w Brzozowie, Lesku, Ustrzykach Dolnych, Strzyżowie oraz Sanoku, Straży Granicznej i Prokuratury Rejonowej. Uczestnicy mogli uzyskać informacje jak skutecznie zapobiegać i walczyć z cyberprzestępczością.

 

Podczas spotkania jako prelegenci wystąpili:

 

- Krzysztof Janiszewski- przedstawiciel firmy Microsoft;

- Dominika Zimecka- Kroll - Fundacji Kidprotect.pl;

- Maciej Pajęcki- Dyrektor Działu Bezpieczeństwa portalu „ Nasza Klasa”;

- Jakub Pepłoński- Kierownik ds. bezpieczeństwa Allegro pl.

- Dariusz Poniatowski- przedstawiciel firmy „  Cyfrowy Polsat ”- Kierownik Sekcji Wykrywania Nadużyć DTH;

- Marek Jóźwicki- biegły sądowy z zakresu kryminalistycznego badania cyfrowych nośników informacji;

- Marek Stawarczyk- informatyk z Międzynarodowej Fundacji Wprowadzania Programów ONZ i UE

- Witold Budzisz- biegły sądowy z zakresu kryminalistycznego badania cyfrowych nośników informacji;

 

Chcemy złożyć wszystkim prelegentom podziękowanie za przekazanie cennych informacji. Zdobyta podczas spotkania wiedza posłuży funkcjonariuszom do  zapobiegania i zwalczania przestępstw popełnianych przy użyciu Internetu i telefonii komórkowej.

  • Foto: KPP Sanok
Powrót na górę strony