Wydarzenia

Z młodzieżą o handlu ludźmi

Data publikacji 10.03.2021

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, uderzające w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Aby uświadomić i uchronić młodzież przed tym procederem, stalowowolscy policjanci zorganizowali spotkanie on-line z uczniami Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, którego gościem i głównym prelegentem była wiceprezes fundacji La Strada – Joanna Garnier.

Wczoraj w formie zdalnej odbyło się spotkanie zorganizowane przez policyjnego profilaktyka asp. szt. Roberta Kotwica z uczniami Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, którego tematem przewodnim był problem handlu ludźmi. W spotkaniu on-line uczestniczyła - wiceprezes fundacji La Strada – Joanna Gernier.

Podczas wideokonferencji młodzież dowiedziała się m.in. czym jest handel ludźmi, jak działają sprawcy, jakie metody stosują, a także na co należy zwrócić uwagę, aby nie stać się ich ofiarą. Słuchacze otrzymali również wskazówki, co należy zrobić przed wyjazdem zarobkowym za granicę i gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Rozmawiając o handlu ludźmi, pamiętajmy, że nie jest on tylko związany z przymusową pracą czy też handlem organami. To także nielegalna adopcja, pornografia dziecięca, żebractwo, wykorzystywanie do celów przestępczych oraz wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, naruszające prawo decydowania o sobie. Ofiarą może stać się każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Za to przestępstwo zgodnie z art. 189a kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Więcej na temat handlu ludźmi można znaleźć na stronach internetowych :

  • Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi www.kcik.pl, www.handelludzmi.eu
  • „LaStrada” Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, www.strada.org.pl,
  • Telefon zaufania: +48 22 628 99 99  (pomoc, porady)
Powrót na górę strony