Narodowy Spis Powszechny -uważajmy na fałszywych rachmistrzów !
Trwa powszechny spis ludności i mieszkań. Dotychczas rachmistrzowie nie pukali do naszych drzwi, ale od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie. Aby mieć pewność że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, pamiętajmy, że możemy zweryfikować jego tożsamość.
Od 1 kwietnia, w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie. Skontaktują się oni z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy i nie można mu odmówić przekazania danych.
Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z Internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.
Pamiętajmy:
- w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze;
- rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;
- podczas spisu nie podpisujemy żadnych dokumentów,
- rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;
- tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99 lub poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ;
W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy bezwłocznie zadzwonić na nr alarmowy 112.