Wydarzenia

Zabłądził w lesie - pomogli mu policjanci

Data publikacji 21.09.2021

Policjanci poszukiwali 78-latka, który w lesie, w pobliżu miejscowości Brudzie, stracił orientację w terenie i nie był w stanie samodzielnie wrócić do domu. Mężczyzna około południa wybrał się na grzyby i kiedy nie wrócił do domu, zaniepokojona rodzina poprosiła o pomoc Policję. Dzięki działaniom stalowowolskich funkcjonariuszy, po niespełna trzech godzinach, grzybiarz został odnaleziony.

Wczoraj po godz. 23, do stalowowolskiej komendy zgłosiła się kobieta, która zawiadomiła, że jej 78-letni mąż, około południa, pojechał samochodem do lasu na grzyby i do chwili obecnej nie wrócił do domu. Ustalono, że auto należące do mężczyzny jest zaparkowane przy kompleksie leśnym w miejscowości Burdze.

Po przyjęciu zgłoszenia, policjanci rozpoczęli poszukiwania zaginionego mężczyzny. Funkcjonariusze sprawdzali tereny leśne oraz okoliczne drogi. Do działań włączył się przewodnik z psem tropiącym. Ze względu na porę nocną oraz wiek mężczyzny, istniało realne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Po około trzech godzinach, w kompleksie leśnym, policjanci odnaleźli grzybiarza.

Na miejsce wezwano został zespół pogotowia ratunkowego. Na szczęście mężczyzna nie wymagał pomocy. 78-latek wsiadł do swojego auta i wrócił do domu, gdzie zaopiekowała się nim rodzina. Jak ustalono podczas zbierania grzybów, kiedy się ściemniło, stracił on orientację w terenie i nie wiedział jak wrócić do pozostawionego pojazdu.

Policja przypomina:

  • Bardzo ważne jest, aby wybierając się na grzyby zabrać ze sobą telefon komórkowy i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji
  • Dokładnie określmy rodzinie, do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać oraz określmy godzinę powrotu do miejsca zamieszkania
  • Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie
  • Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie
  • Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren
  • Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy
Powrót na górę strony