Wydarzenia

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

Data publikacji 29.07.2022

Stalowowolscy policjanci wspólnie ze strażakami OSP Zaklików zorganizowali wspólne działania nad zbiornikiem wodnym w miejscowości Zaklików. Podstawowym celem działań było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Upalna pogoda powoduje, że wiele osób spędzi wolny czas odpoczywając nad wodą. Stąd podczas wakacji jednym z priorytetów służ ratowniczych jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą.

Strażacy i policjanci prowadzą wspólne patrole z wykorzystaniem łodzi. Głównym celem tych działań jest dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających na terenie kąpielisk, zarówno tych ogólnie dostępnych gdzie można się kąpać pod okiem ratownika, ale także tych „dzikich”. Wspólne działania służb promujących akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” którego partnerem jest Fundacja PZU wśród wypoczywających ma na celu przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku ale również jest zachętą dla najmłodszych do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym pn.”Artystyczny przeWODNIK”.

Tego typu działania profilaktyczno-edukacyjne służą zwiększeniu bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, ale całych rodzin korzystających z uroków lata. To, czy tegoroczne wakacje będzie można zaliczyć do udanych i bezpiecznych, zależy przede wszystkim od nas samych. A przecież wystarczy przestrzegać kilku prostych, ale bardzo ważnych zasad, aby uniknąć niebezpieczeństw.

Przypominamy:

  • najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych;
  • dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod okiem osób dorosłych. Policjanci zwracają uwagę na konieczność stałego pilnowania dzieci i przypominania im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą;
  • korzystając ze sprzętu wodnego pamiętać należy o tym, że sprzęt taki powinien być sprawny, a przebywające na nim osoby, które nie umieją pływać powinny mieć na sobie specjalne kamizelki;
  • nie nadużywajmy alkoholu podczas wypoczynku nad wodą. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm - dlatego tak ważne jest nie wchodzenie do wody po alkoholu.
Powrót na górę strony