Wydarzenia

"Fałszywy telefon - zagrożone oszczedności"

Data publikacji 22.09.2022

W ubiegły wtorek, w miejscowości Maziarnia, stalowowolscy policjanci zorganizowali kolejne spotkanie z seniorami. Odbyło się ono w ramach projektu "Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności".

20 września, na terenie Dziennego Domu Opieki w Maziarni, policjanci zajmujący się profilaktyką zorganizowali spotkanie z seniorami w ramach projektu "Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności". Spotkanie podzielono na dwie części - w pierwszej części spotkania przekazane zostały założenia projektu oraz działania Policji w zakresie przeciwdziałania oszustwom "na wnuczka', "na policjanta", itp. Policjant zaprezentował mechanizmy postępowania sprawców oszustw oraz sposoby uniknięcia stania sie ofiarą takich działań. Przekazał statystyki oszustw na terenie powiatu stalowowolskiego, w celu naświetlenia problemu, jak również przekonania seniorów, że każdy może stać się ofiarą oszusta, ale może także się przed tym skutecznie obronić.

W drugiej części spotkania, policjanci przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Informowali, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, demonstrując to na fantomie. Policjantka omówiła, co należy robić przy skaleczeniach, krwotoku z nosa, poparzeniach, czy innych tego typu zdarzeniach. Seniorzy mogli na fantomie spróbować przeprowadzić udzielanie pierwszej pomocy, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

W trakcie spotkania promowano również "Pakiet S.O.S.", który umieszczony w miejscu widocznym z wypełnionym formularzem w kopercie, w domu starszej ,samotnie mieszkającej osoby, może w sytuacji zagrożenia życia, skutecznie pomóc służbom ratowniczym w działaniu.

Seniorzy w trakcie spotkania byli bardzo aktywni, zadawali mnóstwo pytań, na koniec wszyscy otrzymali opaski odblaskowe, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania się wieczorami. W spotkaniu uczestniczyło około 30 osób wraz z personelem ośrodka.

  • policjantka prezentuje na fantomie pierwszą pomoc
Powrót na górę strony