Wydarzenia

Konferencja w 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Data publikacji 28.09.2022

Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli zorganizował konferencję z udziałem historyków Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa. Słuchaczami konferencji była młodzież z klas o profilu policyjnym.

W ubiegły wtorek w auli Biblioteki Miejskiej w Stalowej Woli odbyła sie konferencja poświęcona 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Wzięła w niej udział młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Stalowej Woli z klas o profilu policyjnym. Całość wydarzenia prowadzili historycy z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Prelegentami byli dr Mirosław Surdej oraz historyk Katarzyna Kyc. W swoich wystąpieniach przedstawili genezę i okoliczności powstania Państwa Podziemnego, jego struktury, zakres działalności wywiadowczej, prowadzonej dywersji, ale również dramatyczne losy żołnierzy podziemia, jakie spotkały ich z rąk armii sowieckiej wkraczającej na terytorium Polski. Przekazali, jakie działania były prowadzone przez Polskie podziemie na terenach Stalowej Woli, Niska i okolic. Trwający około dwie godziny wykład akademicki odbywał sie w ciszy i skupieniu, a na twarzach słuchaczy widać było zaciekawienie przekazywanymi faktami historycznymi. Na zakończenie konferencji prelegenci zorganizowali mały quiz historyczny z nagrodami na spostrzegawczość i zapamiętanie faktów ukazanych w krótkim filmie dotyczącym poruszanego tematu. Młodzież doskonale sobie poradziła, co może świadczyć, że przekazane informacje historyczne zainteresowały słuchaczy .

W konferencji, oprócz młodzieży wzięli udział zaproszeni goście - Starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, dyrektor Biblioteki Miejskiej Ewa Biały, jak również Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli podinsp. Cezary Lipiarz wspólnie z zastępca kom. Karolem Garbosiem. W wydarzeniu wzięło udział około 100 uczniów.

  • młodzież mundurowa w trakcie konferencji
Powrót na górę strony