Wydarzenia

Uważajmy na rowerzystów

Data publikacji 10.05.2023

W związku ze sprzyjającą pogodą, na drogach naszego miasta i powiatu, możemy zauważyć wzmożony ruch miłośników jednośladów. Niestety, odnotowujemy także zdarzenia drogowe z ich udziałem. Tylko w kilku ostatnich dniach, na terenie Stalowej Woli, doszło do trzech zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i bezpieczną jazdę. Wzajemny szacunek na drodze z pewnością pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Korzystanie z drogi przez wszystkich uczestników ruchu wymaga rozsądku, wzajemnego szacunku, a przede wszystkim przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Rowerzyści, podobnie jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na utratę życia i zdrowia, nawet przy niewielkich prędkościach. Tylko od minionej soboty na terenie Stalowej Woli doszło do trzech zdarzeń z udziałem rowerzystów.

W sobotę po godz. 16, doszło do potrącenia rowerzysty na ul. Rozwadowskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zadrzenia wynika, że kierujący hyundaiem nie ustapił pierwszeństwa kobiecie przeprowadzającej przez przejście dla pieszych rower. Ranna 56-latka została przewieziona do szpitala. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Do kolejnego zdarzenia doszło we wtorek po godz. 14, na ul. Okulickiego. Z ustaleń wynika, że 43-letni rowerzysta nie zachował należytej ostrożności i wjechał na oznakowane przejście dla pieszych wprost przed opla. Kierujący jednośladem został przewieziony do szpitala. Na miejscu pracowali policjanci. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Tego samego dnia po godz. 19, doszło do kolejnego potrącenia. Z ustaleń wynika, że 14-letni rowerzysta, zjeżdżając już z przejścia dla pieszych, w tylne koło roweru został uderzony przez pojazd marki Fiat, w wyniku czego przewrócił się. Chłopiec nie wymagał hospitalizacji. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Na kierującą fiatem nałożono mandat karny. Materiały w sprawie nieletniego zostaną skierowane do sądu rodzinnego.

Miłośnikom jednośladów przypominamy, że istnieje bezwzględny zakaz przejeżdżania przez przejścia dla pieszych, wzdłuż których nie jest wyznaczony przejazd dla rowerów! Za każdym razem rowerzysta zbliżający się do przejścia, powinien zejść z roweru i go bezpiecznie przeprowadzić, dając tym samym kierowcy szanse na właściwą reakcję. Również poruszając się po przejeździe dla rowerów, kierujący jednośladem powinni dokładnie się rozejrzeć i upewnić, że przejazd będzie bezpieczny.

Natomiast kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, czy przejazdów dla rowerów, powinni zdecydowanie zmniejszyć prędkość i dokładnie upewnić się, czy nie ma na nich pieszych lub rowerzystów.

Wyrozumiałość i wzajemny szacunek na drodze, każdej grupy uczestników ruchu drogowego, z pewnością pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu liczby zdarzeń.

Powrót na górę strony