Wydarzenia

Uważajmy na oszustów

Stalowowolska Policja ponownie ostrzega przed oszustami. Tylko od wczoraj dyżurny stalowowolskiej policji otrzymał już kilka zgłoszeń o próbach oszustw mieszkańców naszego miasta. Dotychczas nikogo nie udało się oszukać, niewykluczone jednak, że próby będą się powtarzać. Apelujemy o szczególną ostrożność.

Seniorzy to grupa osób szczególne narażona na oszustwa metodą m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, "na prokuratora", na „pracownika banku”. Przestępcy posługujący się technikami manipulacji, podszywają się pod osoby wykonywające zawody zaufania społecznego. W rezultacie, osoby starsze przekonane, że rozmawiają z policjantem czy pracownikiem banku, tracą oszczędności swojego życia. Tylko od wczoraj stalowowolscy policjanci otrzymali kilka złoszeń o próbach oszustwa.  Na szczęście nikt nie dał się oszukać. W kontaktach z nieznajomymi osobami - a szczególnie, gdy proszą o pieniądze - należy zachować czujność i zdrowy rozsądek.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą "na WNUCZKA”, „na POLICJANTA” - pamiętaj:

  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
  • funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy,
  • zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
  • jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

Pamiętajmy oszuści w różny sposób modyfikują metody oszustwa ale cel jest zawsze ten sam, wyłudzić pieniądze. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i co robić, aby nie paść ich ofiarą. I tym razem mieszkańcy Stalowej Woli dzięki swojej czujności uchronili się przed utratą oszczędności.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

Powrót na górę strony