Wydarzenia

Ćwiczenia służb ratowniczych

Data publikacji 27.09.2006

W dniu 27 września 2006 roku w Stalowej Woli odbyły się ćwiczenia zgrywające służb ratowniczych w przypadku likwidacji katastrofy drogowej oraz pożaru w obiekcie użyteczności publicznej. Miejscem ćwiczeń było skrzyżowanie ulicy Żwirki i Wigury z ulicą Wyszyńskiego oraz budynek Oddziału Dermatologicznego Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Celem ćwiczeń było między innymi: doskonalenie współdziałania wszystkich służb ratowniczych przewidzianych do likwidacji zagrożeń ludności wynikłych z nieprzewidzianych zdarzeń losowych, doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego, doskonalenie umiejętności praktycznych służb ratowniczych podczas, ewakuacji oraz ratownictwa chemicznego. W zorganizowanych ćwiczeniach uczestniczyli: Powiatowy i Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego,  Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli,  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, Oddział Ratunkowy Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli,  3 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Nisku,  Pogotowie Gazowe,  Pogotowie Energetyczne,  Straż Miejska.

Przyjęto założenie, że na ul. Żwirki i Wigury samochód - cysterna przewożący propan butan zderzył się z wyjeżdżającym z ulicy Wyszyńskiego autobusem MKS. W wyniku zderzenia nastąpiła awaria cysterny. Wśród pasażerów autobusu są ofiary śmiertelne oraz ranni. Ponadto nadjeżdżający z tyłu samochód TIR chcąc ominąć pojazdy uczestniczące w wypadku wbił się w narożny budynek uszkadzając jego konstrukcję.

Na miejscu zdarzenia przybywają służby ratownicze. Policjanci tworzą zewnętrzny pierścień ochronny w celu niedopuszczenia w pobliże zagrożenia postronnych ludzi, zabezpieczają skrzyżowania i organizują objazdy. Rozwinęty zostaje Miejski Zespół Reagowania, a następnie Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Zachodzi potrzeba ewakuacji ludności. Na miejsce katastrofy przybywa 3 Batalion Ratownictwa Technicznego z Niska. W trakcie usuwania skutków katastrofy do Stanowiska Kierowania PSP dociera wiadomość o wybuchu pożaru w Oddziale Dermatologicznym.

Ćwiczenia odbyły się pod czujnym okiem przedstawicieli ćwiczących instytucji.Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się ich podsumowanie, gdzie omówiono przebieg całej akcji.

Powrót na górę strony