Bezpiecznie podczas meczu w Stalowej Woli
Data publikacji 14.03.2016
Stalowowolscy policjanci, wspierani przez mundurowych z oddziału prewencji w Rzeszowie oraz policjantów z Przemyśla, Tarnobrzega, Mielca, Leżajska, Niska i Kolbuszowej zabezpieczali mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Stali Stalowa Wola i Stali Mielec. Kilkuset mundurowych czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców Stalowej Woli i kibiców – nie tylko wokół stadionu i na trasach dojazdowych, ale także w całym mieście.
Mecz stalowowolskiej drużyny z drużyną z Mielca od początku traktowany był jako spotkanie podwyższonego ryzyka. Dlatego też do jego zabezpieczenia skierowano znaczne siły policyjne. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i zapobiegnięcia incydentom przed meczem i po nim, stalowowolskich policjantów wspierali mundurowi z rzeszowskiego oddziału prewencji i jednostek Policji z Podkarpacia. Spotkanie sportowe przebiegało bez incydentów, a nad bezpieczeństwem czuwało ponad dwustu policjantów.
Stalowowolscy policjanci już wcześniej przygotowali się do zabezpieczenia tej imprezy sportowej, biorąc pod uwagę wszelkie mogące wystąpić zagrożenia. Działania prowadzone były w wielu obszarach. Uczestniczyli w nich policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego i kryminalnego. Prowadzone działania, ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom tej imprezy sportowej oraz ładu i porządku publicznego - przed, w trakcie i po meczu.
Policyjne patrole były rozmieszczone we wszystkich newralgicznych miejscach. Funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalni byli obecni na trasach dojazdowych, dworcach, w centrum miasta oraz w okolicach stadionu. Zainteresowanie meczem było duże. Policjanci dbali o to, aby każdy z uczestników meczu bez przeszkód dotarł na stadion, a potem równie bezpiecznie powrócił do domu.
Spotkanie przebiegło spokojnie i bezpiecznie. Nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń, poza jednym incydentem.
W trakcie drugiej połowy meczu pseudokibice odpalili race świetlne. Policjanci zabezpieczyli nagrania z monitoringu i analizują je pod kątem identyfikacji tych osób. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zakazuje wnoszenia i posiadania na stadionie między innymi materiałów pirotechnicznych. Złamanie tego zakazu jest przestępstwem. Wobec sprawców przestępstwa sąd może orzec zakaz stadionowy.