Wydarzenia

Zadbaj o bezpieczne mikołajkowe zakupy

Data publikacji 04.12.2017

W gorącym okresie mikołajkowych zakupów, kiedy jesteśmy zaabsorbowani poszukiwaniem prezentów dla najbliższych, nasza czujność ulega uśpieniu, co zostaje wykorzystane przez złodziei. Policjanci radzą co zrobić, by nie stwarzać okazji do przestępstwa.

Czas przed mikołajkami, to moment zakupów oraz związanego z tym zamieszania. Dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Na ulicach miasta pojawi się więcej policyjnych patroli, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo w czasie wielkich zakupów. Pod specjalnym nadzorem znajdą się centra handlowe, sklepy, parkingi, bazary, przystanki autobusowe i kolejowe. 
 
W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej atmosferze. Większość z nas pochłonieta jest robieniem w pośpiechu zakupów i nie zwraca uwagi na to, co dzieje się wokół. A taki moment to wspaniałe warunki do działania kieszonkowców, którzy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają się jej przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem z ich strony?
  • Podczas zakupów starajmy się nie eksponować zawartości swojego portfela. Cenne przedmioty chowajmy do wewnętrznej kieszeni swojego ubrania, nie nośmy ich w reklamówce ani w dużej torbie na wierzchu.
  • Podróżując autobusem lub pociągiem pilnujmy swojego bagażu i nie zasypiajmy.
  • Podczas zakupów, np: przy wyjmowaniu towaru z koszyka, oglądaniu czy przymierzaniu ubrań, nie odkładajmy torebek na podłogę czy też ladę, poza zasięg wzroku. Nie nośmy kluczy do mieszkania w tym samym portfelu co pieniądze, w przypadku kradzieży nie narazimy się na dodatkowe straty.
  • Użytkownikom kart płatniczych przypominamy, by wraz z kartą nie przechowywali poufnego kodu PIN. To duża nieroztropność, która może zakończyć się opróżnieniem zawartości konta.
W trosce o nasze bezpieczeństwo w okolicach centrów handlowych, bazarów, w środkach komunikacji miejskiej i dworcach już teraz obecne są dodatkowe patrole, które zwracają uwagę na przestrzeganie prawa. Część z nich jest umundurowanych, część pełni ją po cywilnemu. 
 
 
Powrót na górę strony