Wydarzenia

Obowiązki właścicieli psów

Data publikacji 04.04.2018

Posiadanie psa wiąże się z szeregiem obowiązków dla jego właściciela. Wśród nich jest wyprowadzanie psa na smyczy, zakładanie mu kagańca i pilnowanie, żeby nikomu nie zrobił krzywdy. Jednak warto przypomnieć sobie również aspekty oraz obowiązki prawne dotyczące posiadania psa, jakie musi spełnić jego właściciel.

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia dla zwierząt powinny być odpowiednio dostosowane, powinny chronić przed zimnem, upałem oraz deszczem. Zwierzę powinnno mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel jest zobowiązany do zapewnienia karmy oraz stałego dostępu do wody. 

Obowiązkowe szczepienia ochronne

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych psów. Prawo nakłada na właściciela zwierzęcia obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powinno być powtarzane każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa zagrożone jest grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Odpowiednie pilnowanie swoich czworonogów

Ustawa o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach, a także wydane na jej podstawie przez rady gmin regulaminy utrzymania czystości i porządku oraz Ustawa o Ochronie Zwierząt, nakładają na osoby posiadające zwierzęta szereg obowiązków takich jak: 

  • prowadzenie psa na smyczy lub na smyczy i w kagańcu,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej,
  • niewprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, boisk szkolnych i obiektów sportowych,
  • usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta,

 Ustawa o ochronie zwierząt zabrania również puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. 

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez osoby posiadające psy jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Należy w tym wypadku podkreślić sprawę związaną z dziką zwierzyną łowną. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie, może zakończyć się atakiem ze strony dzikiej zwierzyny na psa a nawet na jego właściciela.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednią opiekę nad nimi. Podczas patroli funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na wywiązywanie się przez właścicieli czworonogów z nałożonych na nich obowiązków.  

Powrót na górę strony