Ogólnopolski policyjny dzień odblasków w Stalowej Woli - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

Wydarzenia

Ogólnopolski policyjny dzień odblasków w Stalowej Woli

Data publikacji 02.10.2019

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” - 1 października 2019 roku Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizowało działania profilaktyczne skierowane do pieszych. Do akcji przyłączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem, nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

W związku z akcją policjanci Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Andrzej Kochan oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Wojciech Chodorek udali się do szkół na terenie swojego działania, gdzie przeprowadzali zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Na koniec każdych zajęć rozdawali elementy odblaskowe, które przekazali Wiceminister Infrastruktury Poseł Rafał Weber, Powiat Stalowowolski oraz Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej.

  • Na zdjęciu grupa dzieci uczestnicząca w zajęciach
    Foto KPP Stalowa Wola
  • Na zdjęciu mężczyźni rozdający odblaski dzieciom
    Foto KPP Stalowa Wola
  • Na zdjęciu policjanci prowadzący zajęcia profilaktyczne dla dzieci
    Foto KPP Stalowa Wola