Uważajmy na oszustów - Wydarzenia - Policja Podkarpacka

  • informacje dla nieslyszacych

Wydarzenia

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 11.02.2020

Stalowowolska Policja ponownie ostrzega przed oszustami. Dyżurny komendy odebrał sześć zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa „na wnuczka”. Zgłoszenia wpływają od mieszkańców Stalowej Woli i gminy Bojanów Z relacji zgłaszających wynika, że na telefon stacjonarny dzwoni mężczyzna podający się za policjanta i informuje rozmówców, że syn/córka spowodował wypadek komunikacyjny i potrzebne są pieniądze na polubowne załatwienie sprawy. Dotychczas nikogo nie udało się oszukać, niewykluczone jednak, że próby będą się powtarzać. Apelujemy o szczególną ostrożność.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą "na WNUCZKA”, „na POLICJANTA” - pamiętaj:

  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
  • funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy,
  • zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
  • jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

 Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

Powrót na górę strony