Wydarzenia

Uważajmy na oszustów podszywających się pod policjantów!

Data publikacji 03.03.2022

Oszuści nie próżnują i wykorzystują każdy możliwy sposób, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Do tego celu wykorzystują różne metody - podszywają się np. pod „wnuczka” czy „policjanta. W ostatnim czasie policjanci ze Strzyżowa odebrali kilka zgłoszeń dotyczących osób podających się za funkcjonariusza komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Na szczęście wszyscy zachowali czujność.

Niemal każdego dnia policjanci są informowani o kolejnych zuchwałych próbach oszustw lub samych oszustwach. Ofiarami padają już nie tylko osoby starsze, czy nieporadne. Przestępcy wykorzystują każdy możliwy sposób, aby szybko się wzbogacić, oczywiście naszym kosztem. Aby uzyskać zamierzony cel nie przebierają w środkach. Wykorzystują stare metody lub je modyfikują, wszystko po to, aby wzbudzić nasze zaufanie i nas okraść. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. W ostatnim czasie mieszkańcy powiatu strzyżowskiego odbierali telefony od osób podających się za policjanta od przestępstw gospodarczych Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Do kilku osób zadzwonił rzekomy policjant, przedstawił się, podał numer legitymacji, po czym zapytał dlaczego dana osoba nie stawiła się na wezwanie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Następnie pytał o zasoby gotówki i rachunki bankowe. Po czym mówił, że zagrożone są ich pieniądze z uwagi na działającą na terenie województwa podkarpackiego grupę przestępczą. Na szczęście wszystkie osoby zachowały czujność i rozłączyły się z fałszywym policjantem.

Kolejne przypadki także dotyczyły telefonów od fałszywego policjanta, który informował rozmówców, że na terenie województwa podkarpackiego jest grupa osób podszywająca się pod Policję, która wybiera pieniądze z prywatnych kont. Dodał, że konto zgłaszającego jest zagrożone i najlepiej będzie wypłacić pieniądze z banku. Przestępca mówił, że współpracuje z prokuratorem okręgowym. Następnie w celu sprawdzenia jego wiarygodności polecił zadzwonić na numer 112. Kiedy zgłaszający zadzwonił na podany numer telefonu, odebrał go mężczyzna, który potwierdził przedstawioną wersję. I w tym przypadku wszyscy zachowali czujność i nie kontynuowali rozmowy.

PAMIETAJMY!

  •   Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta lub prokuratora i opowiada o jakikolwiek prowadzonych działaniach - natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  •  Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  •  Po rozłączeniu się poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  •  Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

FUNKCJONARIUSZE PRZYPOMINAJĄ:

  •  POD ŻADNYM POZOREM nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają
  •  POD ŻADNYM POZOREM nie wolno również dokonywać przelewów na wskazane podczas takiej rozmowy numery kont
  •  W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112.
Powrót na górę strony