Wydarzenia

Zachęcamy do korzystania z narzędzi ułatwiających kontakt z policjantami

Data publikacji 17.03.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Zachęcamy do korzystanie z niej i przypominamy o możliwości łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym, bądź wyszukania najbliżej jednostki Policji za pomocą aplikacji Moja Komenda.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Ponadto KMZB wykorzystuje informacje m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów poza policyjnych oraz na podstawie wyników badań opinii publicznej.

Strzyżowscy policjanci podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu w 2022 roku. Wszystkich zgłoszeń było 291, z czego potwierdzono 66 zgłoszeń.

Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia:

•    spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym –  87 zgłoszeń
•    nieprawidłowe parkowanie – 67 zgłoszeń
•    przekraczanie dozwolonej prędkości – 49 zgłoszeń
•    grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 19 zgłoszeń,
•    niewłaściwa infrastruktura drogowa – 15 zgłoszeń

Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

Drugim z narzędzi, które ułatwia kontakt z policjantami jest aplikacja Moja Komenda. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można się skontaktować ze swoim dzielnicowym. Aby to zrobić, wystarczy wpisać np. własne miejsce zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Powrót na górę strony