Kobieta potrącona przez samochód osobowy
W Strzyżowie doszło do potrącenia 77-letniej pieszej. Kobieta, chcąc przejść przez ulicę prawdopodobnie weszła wprost pod jadący samochód. Z obrażeniami trafiła do szpitala. Policjanci ustalają okoliczności wypadku.
W Strzyżowie doszło do potrącenia 77-letniej pieszej. Kobieta, chcąc przejść przez ulicę prawdopodobnie weszła wprost pod jadący samochód. Z obrażeniami trafiła do szpitala. Policjanci ustalają okoliczności wypadku.
Do zdarzenia doszło w miniony piątek. Z zebranych dotychczas informacji wynika, że kierujący vw bora, 63-letni mieszkaniec Dobrzechowa, wjeżdżając na ul. Rynek z ul. Daszyńskiego, potrącił przechodzącą na drugą stronę jezdni w miejscu niedozwolonym mieszkankę Strzyżowa. Prawdopodobnie kobieta weszła z chodnika bezpośrednio pod prawidłowo jadący samochód osobowy.
Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, która zabrała ranną pieszą do strzyżowskiego szpitala. Lekarze zdiagnozowali u pacjentki złamanie kości lewego przedramienia. Kierowca vw był trzeźwy.
Funkcjonariusze wykonali oględziny samochodu oraz miejsca wypadku, zabezpieczyli ślady, wykonali dokumentacją fotograficzną. Okoliczności potrącenia będą wyjaśniane w toku prowadzonego postępowania.
Ostatnie tygodnie wykazały szczególne zagrożenie wypadkami drogowymi z udziałem pieszych. Dlatego Policja apeluje do kierowców, aby w przypadku napotkania jadącego rowerem, czy idącego poboczem pieszego zwolnili, zachowali szczególną ostrożność i stosowali się do zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruch.
Policja przypomina:
- pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza;
- pieszy idący poboczem lub jezdnią ma poruszać się lewą stroną drogi;
- pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku;
- pieszy przechodząc przez jezdnią lub torowisko, ma zachować szczególną ostrożność, oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Zastrzega się:
1. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w punkcie 1, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Zabrania się:
1. wchodzenia na jezdnię:
a. bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b. spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4. przebiegania przez jezdnię.