Wydarzenia

Uważajmy na maszyny rolnicze

Data publikacji 27.07.2016

W okresie wakacyjnym, gdy drogach pojawia się więcej maszyn i urządzeń rolniczych zachowajmy szczególną ostrożność. Nie zawsze poruszają się zgodnie z przepisami, a niejednokrotnie powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W okresie wakacyjnym, gdy drogach pojawia się więcej maszyn i urządzeń rolniczych zachowajmy szczególną ostrożność. Nie zawsze poruszają się zgodnie z przepisami, a niejednokrotnie powodują zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Kierujący maszyną rolniczą zobowiązany jest do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i  przepisów ruchu drogowego, posiadania odpowiednich kwalifikacji i dopilnowania, aby pojazd, którym się porusza był sprawny technicznie i odpowiednio oznaczony.


Art. 66 ust 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym  mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.  Dodatkowo zabronione jest umieszczanie wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu.


Pamiętajmy, że osoba poruszająca się kombajnem po drodze publicznej, zobowiązana jest do zdemontowania hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że żaden pojazd poruszający się po drodze publicznej nie może zajmować więcej niż jednego pasa ruchu. Kierujący pojazdem, którego szerokość przekracza 3.2 metra powinien posiadać stosowne zezwolenie na przejazd drogą publiczną i poruszać się z pomocą pilota.


Pamiętać należy również o tym, że podczas transportu, ciągnikiem rolniczym z przyczepą, siana, słomy czy innych ładunków, powinny być one odpowiednio zabezpieczone przed przesuwaniem i przetaczaniem. W momencie, kiedy ładunek wystaje ponad 0,5 m poza obrys pojazdu, musi być na końcu oznakowany  zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 61 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Niedopuszczalne jest przewożenie na przyczepach ludzi, jeżeli nie są one do tego specjalnie dostosowane (podwyższone burty do 110 cm, przymocowane siedziska i drabinki umożliwiające bezpieczne wejście i zejście). Nie można też przewozić ludzi i przedmiotów na ładunku, grozi to ich upadkiem, a ponadto stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Powrót na górę strony