Wydarzenia

Posterunku Policji w Wiśniowej reaktywowany po czterech latach

Data publikacji 28.11.2016

Po ponad czterech latach do Wiśniowej wrócił posterunek zlikwidowany w 2012 r. ramach tzw. „reorganizacji” w strukturach Policji. Powrót posterunku to efekt wspólnych działań policjantów, władz samorządowych i mieszkańców gminy Wiśniowa. Policjanci w Posterunku Policji w Wiśniowej rozpoczęli służbę od 1 października.

Przeprowadzona w latach 2007-2015 reorganizacja spowodowała likwidację 418 z 817 lokalnych posterunków Policji w całym kraju.Na Podkarpaciu zlikwidowano w sumie 43 posterunki, w tym m. in. w Wiśniowej. Z dniem 1 października 2012 r. policjanci z tego posterunku wcieleni zostali w strukturę organizacyjną posterunku we Frysztaku, a na terenie gminy, gdzie został zlikwidowany, powstał punkt przyjęć dzielnicowych. Po analizie złożonych wniosków o przywrócenie zlikwidowanych przed czterema laty posterunków Policji podjęto decyzję o przywróceniu na chwilę obecną 5 posterunków na Podkarpaciu, w tym w Korczynie, Chorkówce, Polańczyku oraz dwóch w powiecie strzyżowskim – w Wiśniowej i Niebylcu. Inicjatywy przywrócenia posterunków pochodziły od władz samorządowych oraz Policji.

Posterunek Policji w Wiśniowej zaczął ponownie funkcjonować od 1 października 2016 roku. Na posterunku Policji w Wiśniowej służbę pełni 5 funkcjonariuszy. Jest to: kierownik posterunku, asystent d/s kryminalnych, 2 dzielnicowych i policjant ( tworzą 3-osobowy  Zespół ds. Prewencji).  Przed likwidacją stan etatowy był taki sam. 

W Wiśniowej, posterunek Policji mieści się  w budynku, który wraz z nieruchomością - stanowiącą własność Skarbu Państwa - został na mocy umowy darowizny za zgodą Wojewody Podkarpackiego wyrażoną zarządzeniem nr 117/16 z dnia 5 lipca 2016 r. przekazany na rzecz gminy Wiśniowa. W dniu 6 września 2016 r. w obecności notariusza Joanny Kąkol, w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, umowę darowizny podpisał Starosta Strzyżowski Robert Godek. W imieniu gminy Wiśniowa podpis na umowie złożył Wójt Gminy Wiśniowa Marcin Kut. Przedmiotem umowy jest nieruchomość położona w Wiśniowej, stanowiąca działkę nr 1051 o powierzchni 0, 1702 ha wraz zabudowaniami i urządzeniami z przeznaczeniem na cel publiczny tj. zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Wartość przedmiotu darowizny określono na kwotę 192.475,41 zł.

Ponowne uruchomienie posterunku w Wiśniowej zwiększy dostęp mieszkańców do policjantów, a także znacznie wpłynie na podniesienie poziomu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców tej gminy. Posterunek Policji w Wiśniowej został włączony w struktury Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie.

Trwają już prace związane z ponownym uruchomieniem Posterunku Policji w Niebylcu.

 

Powrót na górę strony