Wydarzenia

Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 16.03.2018

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo. Każdy sygnał jest sprawdzany przez policjantów. Od początku powstania mapy strzyżowscy policjanci odnotowali 535 zgłoszeń. Część z nich została potwierdzona.

Narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Dzięki aplikacji mogą oni łatwo i anonimowo zgłaszać sytuacje w swoim otoczeniu, które bezpośrednio wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

O tym, że narzędzie to jest wykorzystywane i popularne, świadczy ilość naniesionych zgłoszeń. Od 20 września 2016 roku, strzyżowscy funkcjonariusze odnotowali 535 zgłoszeń. Dużą ich część stanowią zagrożenia, związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, niewłaściwa infrastruktura drogowa, czy nieprawidłowe parkowanie.

Policjanci zweryfikowali 535 zgłoszeń. Do tej pory potwierdzonych zostało 165, natomiast 305 z nich nie zostało potwierdzonych, a 39 potraktowano jako żart lub pomyłkę.

Należy pamiętać, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały do niej wpisane.

Policjanci codziennie spotykają się z mieszkańcami. Przypominają im o możliwości skorzystania z aplikacji, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcają i objaśniają, w jaki sposób należy z niej korzystać. Sygnał o zagrożeniu i sprawdzenie zagrożenia przez funkcjonariuszy powoduje, że w miejscu naszego zamieszkania czujemy się bezpieczniej.

Policjanci przypominają:

  • Każdy ma możliwość skorzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformowania Policji o zauważonym problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa. Wystarczy wejść na stronę www.podkarpacka.policja.gov.pl i kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdujący się po prawej stronie. Dalsza obsługa jest bardzo prosta. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby, można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi. Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko wybranie odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia. Informacja ta ułatwi policjantom zarejestrowanie zdarzenia.
  • Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Powrót na górę strony