Uwaga na oszustów
Apelujemy o czujność do seniorów. Pamiętajmy, że zrobią oni niemal wszystko, aby tylko ukraść nasze pieniądze. Niejednokrotnie będą starali się wywrzeć dobre wrażenie, żeby uśpić naszą czujność, mogą podawać się za potrzebujących obcokrajowców, naszych bliskich w pilnej potrzebie, czy też policjantów organizujących tajną akcję, urzędników, inkasentów, księży i wiele innych. Wyobraźnia przestępców w tym zakresie jest nieograniczona.
W środę, przed południem, na terenie powiatu strzyżowskiego do domu, w którym mieszka starsze małżeństwo, przyszły dwie kobiety w wieku 40 i 60 lat, w towarzystwie mężczyzny. Jedna z nich powiedziała domownikom, że jest głodna i potrzebuje jedzenia. Została wpuszczona do domu. Kiedy druga zajęła włascicielkę mieszkania rozmową mężczyzna, który wszedł razem z kobietami ukradł gotówkę, którą znalazł w pokoju obok.
Obecnie trwają czynności Policji ukierunkowane na wykrycie sprawców i odzyskanie skradzionych pieniędzy.
Aby uchronić się przed oszustami warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Metody działania oszustów:
- Oszuści często bardzo często wybierają osoby o tradycyjnych, obecnie rzadko występujących imionach, z książek telefonicznych, następnie dzwonią do tych osób. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby wywołać przekonanie, że rozmówca jest kimś bliskim. Seniorzy nieświadomi zagrożenia, często sami podają oszustom imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
- Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod policjantów, prowadzących tajną akcję przeciwko oszustom, a pomoc seniorów jest potrzebna do zatrzymania przestępców. Innymi metodami jest podanie się za inkasenta, urzędnika lub przedstawiciela innej organizacji. W rozmowie przestępcy zawsze proszą o zachowanie tajemnicy.
- Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią inna osoba, zapowiedziana i uwiarygodniona przez oszusta. Coraz częściej przestępcy umawiają się w okolicy banku, oraz mówią, aby nie rozmawiać z pracownikami banku, poczty lub innej instytucji finansowej, gdyż współpracują oni z przestępcami.
O czym warto pamiętać:
- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy osobom, które podają się za naszych bliskich, potrzebujących pilnie pomocy, nie podając imienia-zazwyczaj słyszymy na początku rozmowy „jak to nie wiesz kto dzwoni?”. Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
- Zawsze sprawdzajmy kto dzwoni, nie pozwalajmy, że to tylko rozmówca zadaje pytania. Wypytujmy o szczegóły na temat rodziny. Nie bójmy się zadzwonić do bliskich i ustalić, czy zdarzenie które opisał rozmówca wydarzyło się na prawdę.
- Policjanci nigdy nie informują o tajnych działaniach, nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie proponują telefonicznie innym osobom udziału w akcji przeciwko przestępcom, nie oferują w rozmowie telefonicznej nagrody za pomoc w akcji.