Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje 4 lata
Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku mieszkańcy powiatu bieszczadzkiego dokonali 99 zgłoszeń. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie stworzone dla społeczeństwa, które pozwala między innymi w sposób rzetelny wskazać określone zagrożenie czy problem dla lokalnej społeczności.
W 2020 roku do najczęściej zgłaszanych problemów występujących na terenie powiatu bieszczadzkiego należało: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, niewłaściwa infrastruktura drogowa. Mieszkańcy powiatu bieszczadzkiego dokonali 99 zgłoszeń.
Natomiast od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli od września 2016 roku mieszkańcy nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1790 zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to interaktywne narzędzie służące do zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Poprzez mapę możemy wskazać występujące zagrożenia w naszym otoczeniu. Każdy z nas, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia. Zgłoszenia są anonimowe, zatem nie trzeba podawać swoich danych.
Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji (policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca), a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk. Zatem wymiernym efektem naniesionych na mapę zagrożeń jest obecność policjantów w miejscach, w których oczekuje tego społeczeństwo.
Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Istotne jest to, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.