Wydarzenia

Spotkanie uczniów szkoły podstawowej ze specjalistą farmacji oraz policjantem

Data publikacji 05.06.2023

Uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 w Ustrzykach Dolnych spotkali się dziś na prelekcji ze specjalistą farmakologii i toksykologii oraz przedstawicielem Policji. Tematem przewodnim spotkania były niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środków odurzających, psychotropowych oraz kupowaniem i zażywaniem różnego rodzaju lekarstw zawierających substancje psychoaktywne.

Doświadczony wykładowca, specjalista farmacji, w przystępny sposób przedstawił młodzieży, na czym polega uzależnienie. Wskazał, że regularne stosowanie substancji odurzających, takich jak marihuana, amfetamina czy recepturowe leki psychotropowe, prowadzi do zmian w mózgu, w wyniku których pojawia się silna potrzeba następnej dawki. Dodał, że zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki zażywania tego typu substancji są długofalowe i mogą wpłynąć na całe życie młodej osoby.

Policjant natomiast, skupiał się przede wszystkim na problemie kupowania i zażywania leków bez recepty. Wskazywał, że nadużywanie nawet takich leków, jakie są dostępne w aptece bez recepty, niesie ogromne zagrożenie dla zdrowia, a często grozi uzależnieniem.

Podczas spotkania młodzież otrzymała dokładne i rzetelne informacje, o tym jakie skutki niesie ze sobą zażywanie substancji odurzających i psychoaktywnych. Słuchaczom przekazane zostały konkretne wskazówki oraz informacje, jak kontrolować swoje zachowanie, aby nie poddać się wpływom narkotyków i innych substancji uzależniających.

Omawiane zagrożenia, długofalowe skutki i poważne konsekwencje za złamanie prawa, które młodzież wyniosła ze spotkania stanowiły dla niej bardzo szczere ostrzeżenie, aby zrezygnować z myśli o próbowaniu substancji odurzających. Wskazówki jak radzić sobie z ciśnieniem grupowym, z pewnością okazały się dla uczniów cenną dawką wiedzy. Z pewnością takie spotkania będą kontynuowane w przyszłości.

Powrót na górę strony