Wydarzenia

9-latek quadem wjechał w volkswagena

Data publikacji 28.08.2009

Policjanci wyjaśniaja okoliczności kolizji drogowej w Pszczelinach, powiat bieszczadzki. Chłopiec jadący quadem zderzył się z samochodem osobowym. 9-latek z niewielkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Policjanci wyjaśniaja okoliczności kolizji drogowej w Pszczelinach, powiat bieszczadzki. Chłopiec jadący quadem zderzył się z samochodem osobowym. 9-latek z niewielkimi obrażeniami trafił do szpitala.
 

Wczoraj w godzinach popołudniowych w Pszczelinach, gmina Lutowiska 9-latek kierujący quadem wyjechał z drogi gruntowej na jezdnię wprost pod prawidłowo jadący samochód volkswagen kierowany przez mieszkańca Rzeszowa. Chłopiec został przewieziony do szpitala w Ustrzykach Dolnych, doznał ogólnych potłuczeń ciała, pozostał na obserwacji.
 
Informujemy:


Teoretycznie quadem może kierować każdy. Niskie zawieszenie, cztery solidne koła stwarzają wrażenie pełnego bezpieczeństwa. Produkowane są małe quady z elektrycznymi silnikami, dla dzieci, rozwijające prędkość do 30 km na godz. Można je kupić już za 800 złotych, a używane nawet taniej.

 

Aby poruszać się quadem po drogach publicznych należy posiadać prawo jazdy kat. B lub B1 (po ukończeniu lat 16 – za pisemna zgodą rodziców lub opiekunów), jeżeli natomiast quad ma być kierowany przez osobę posiadającą kartę motorowerową (od 13 do 18 roku życia) musi być on zarejestrowany jako tzw. lekki pojazd czterokołowy – tzn. masa bez obciążenia nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość konstrukcyjna nie przekracza 45 km/h oraz pojemność skokowa nie przekracza 50 cm³ (w przypadku silnika z zapłonem iskrowym), maksymalna moc nie przekracza 4kW(5,5 KM) – ( w przypadku silników ze spalaniem wewnętrznym).


Quady zalicza się do kategorii homologacji, tzw. innych pojazdów samochodowych i tylko zarejestrowanym pojazdem z homologacją i posiadającym ubezpieczenie OC można poruszać się po drogach publicznych. Rejestracji podlega także quad o pojemności silnika do 50 cm³, do jazdy, którym uprawnia karta motorowerowa.
 
Szczegółowe warunki techniczne pojazdów określa art. 66 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2005 Nr 108, poz.908 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 2003 Nr 32, poz.262 z późn. zm.)

Powrót na górę strony