Wydarzenia

CBOS: 69 proc. respondentów dobrze ocenia Policję

Data publikacji 03.10.2015

69 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów - to wyniki najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego we wrześniu br. Z ankiety wynika, że Policja jest drugą, obok wojska, najwyżej ocenianą instytucją.

 69 proc. respondentów dobrze ocenia pracę policjantów - to wyniki najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego we wrześniu br. Z ankiety wynika, że Policja jest drugą, obok wojska, najwyżej ocenianą instytucją.


CBOS, w badaniu cyklicznym, monitoruje opinie dorosłych Polaków na temat działalności parlamentu i prezydenta, natomiast dwa razy w roku ocenie poddaje większą liczbę instytucji publicznych. W ostatniej edycji badania, przeprowadzonej w drugiej połowie września br., wśród ocenianych instytucji znajduje się również Policja.

Wyniki badania wskazują, że obecnie 69% ankietowanych dobrze ocenia pracę Policji jako instytucji, natomiast 18% – ma do niej zastrzeżenia. W porównaniu do marca 2015 roku, oceny Policji wzrosły o 4 punkty procentowe.

 

 

Wykres nr 1.  Jak by Pan/i ocenił/a działalność Policji?


Źródło: CBOS, 17-23 września 2015 r., N=972.

 

 

Wykres nr 2. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Policji? (oceny od IX 2010 do IX 2015) (%)


Źródło: CBOS, 17-23 września 2015 r., N=972.



W najnowszej edycji badania, Policja znajduje się na drugim miejscu spośród dwudziestu jeden ocenianych instytucji. Lepiej od niej oceniana jest tylko działalność władz samorządowych. Według CBOS, pracę samorządów w swojej miejscowości pozytywnie ocenia 71 proc. ankietowanych (od marca wzrost o 4 punkty procentowe), natomiast źle 20 proc.. To nie tylko najlepsze notowania władz lokalnych obecnej kadencji, ale - jak podkreśla CBOS - jedne z najlepszych w ostatnich osiemnastu latach.

Warto zwrócić uwagę, że Policja oceniana jest ponad dwukrotnie lepiej niż inne instytucje wymiaru sprawiedliwości, tj. sądy i prokuratura.

 

 

Wykres nr 4. Jak by Pan(i) ocenił(a) działalność Policji, sądów i prokuratury? 
(dobre oceny od IX 2010 do IX 2015) (%)


Źródło: CBOS, 17-23 września 2015 r., N=972.

 

Jak wynika z badań CBOS, wizerunek wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania nie należy do najlepszych. Dobre oceny funkcjonowania sądów i prokuratury pozostają w mniejszości (odpowiednio: 27 proc. i 26 proc.). Z kolei źle o pracy sądów wypowiada się niemal połowa Polaków (46 proc., od marca spadek o 6 punktów proc.), a prokuratury - 37 proc. (spadek o 3 punkty proc.).
 

Wykres nr 3. Jak Pan(i) ocenił(a) działalność …? (dobre oceny we wrześniu 2015 roku)  (%)


Źródło: CBOS, 17-23 września 2015 r., N=972.



Po nieco gorszych ocenach w marcu tego roku, we wrześniu została odnotowana poprawa opinii o funkcjonowaniu wojska. Obecnie dobrze ocenia je 69 proc. respondentów, o 7 punktów proc. więcej niż w marcu. Przeciwny pogląd ma 4 proc. badanych, a 27 proc. nie miało zdania.

W ocenach działalności Kościoła rzymskokatolickiego utrzymuje się pogorszenie, które zostało zarejestrowane w marcu tego roku. Tak jak sześć miesięcy temu pozytywnie o funkcjonowaniu Kościoła jako instytucji wypowiada się nieco ponad połowa Polaków (53 proc.), a negatywnie jedna trzecia (33 proc.) W tym badaniu pominięto odpowiedzi "trudno powiedzieć".

W ciągu ostatniego półrocza ubyło badanych pozytywnie odnoszących się do pracy CBA (spadek o 5 punktów proc., do 30 proc.), nie zmienił się natomiast istotnie odsetek osób wypowiadających się o tej instytucji z dezaprobatą (17 proc.), a 53 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

W porównaniu z poprzednim pomiarem pogorszyły się notowania NIK; opinie o Trybunale Konstytucyjnym i instytucji RPO są względnie stabilne. Wprawdzie działalność NIK nadal jest częściej oceniana pozytywnie (38 proc.) niż negatywnie (22 proc.), jednak od marca nastąpił znaczny spadek aprobaty (o 11 punktów proc.) i wzrost dezaprobaty (o 8 punktów proc.).

Działalność TK dobrze ocenia 39 proc. ankietowanych (o 3 punkty proc. mniej niż w marcu), źle 12 proc. O pracy RPO pozytywne opinie wyraża 40 proc. Polaków (spadek o 4 punkty proc.), a 10 proc. (spadek o 3 punkty proc.) odnosi się do niej krytycznie.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 17-23 września tego roku na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(Wydział Badań i Analiz Gabinetu KGP / PAP)

 

 

Informacja ze strony internetowej Komendy Głównej Policji.

 
 
 
Powrót na górę strony