Wkrótce Święta, zadbajmy by były bezpieczne
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas jest to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przedświąteczne przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty.
Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Dlatego jak co roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców policjanci szczególnym nadzorem obejmą centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi, a także przystanki autobusowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie, często sami go wywołują, aby ułatwić sobie działanie. Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili, okradają. O tym jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem z ich strony przeczytasz tutaj.
Jednak gdy nie uda nam się uchronić przed złodziejami, stracimy nie tylko pieniądze, ale także dokumenty i karty płatnicze, musimy mieć wówczas świadomość, że to może być dopiero początek naszych kłopotów. Utrata dokumentów, niezależnie od przyczyny, stanowi poważny problem. Odpowiedź na pytanie co zrobić w takiej sytuacji można znaleźć na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl.
Osoby, które skradły nasze dokumenty, a co za tym idzie naszą tożsamość, mogą zacząć się nią posługiwać w przestępczych procederach. Oszustwa dokonywane z wykorzystaniem skradzionej tożsamości przybierają najróżniejsze formy. Kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Aby uniknąć takich sytuacji poczytaj o kampanii Nieskradzione.pl.
Czas przedświąteczny i chęć kupienia bliskim prezentów, to bardzo dobry okres dla firm, które oferują krótkoterminowe pożyczki. Pamiętajmy jednak, że taka szybka pożyczka może kosztować nas znacznie więcej, niż początkowo przypuszczamy. Zwrócenie uwagi na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek, oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa – to główny cel kampanii społecznej„Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”.
Polacy coraz chętniej kupują w Internecie. Szczególnie w grudniu ogarnia nas szaleństwo zakupów. To wygodne, gdyż nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, w sam raz na prezent dla najbliższych. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by internetowe zakupy były bezpieczne.
-
Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
-
Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
-
Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu.
-
Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
-
Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
-
Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
Okres świąt, to również czas, w którym wiele osób będzie odwiedzać swoje rodziny. Wyjeżdżając zostawiamy dom, a w nim swój dobytek. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania czy domu. Porady, jak to zrobić i o czym należy pamiętać, znajdziesz tutaj.
Zachowajmy szczególną rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi próbującym wejść do naszego mieszkania i nie dajmy się zwieść okazyjnym ofertom domokrążców.
W tych najbliższych dniach gorączkowych zakupów i pośpiechu wiele zależy od nas samych. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego nie dajmy mu szans. Także sami zadbajmy by nadchodzące święta kojarzyły nam się tylko z miłymi chwilami.
Pliki do pobrania
Mówi Anna Klee - Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie