O dopalaczach przed wakacjami
Zbliżają się wakacje, a z nimi również zagrożenia związane z różnymi środkami odurzającymi. Policjanci apelują do młodych ludzi, aby nie kupowali i nie zażywali tzw. dopalaczy, przypominają też rodzicom, aby zwrócili uwagę na zachowanie dzieci, przed którymi mnóstwo wolnego czasu.
Przed uczniami okres wakacji, a przed ich rodzicami czas, w którym będą poświęcać więcej uwagi swoim pociechom. Policjanci apelują do rodziców nastolatków, aby właściwie reagowali na niepokojące sygnały. Pamiętajmy, że producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się zyskiem, za nic mając ludzkie życie.
Funkcjonariusze w trakcie działań profilaktycznych w szkołach przypominają uczniom, jak niebezpieczne może być sięganie po tzw. dopalacze. Przekonują też młodych ludzi, aby reagowali, gdy kolega lub koleżanka chce sięgnąć po środki niewiadomego pochodzenia. Osobom potrzebującym pomocy przypominamy numery telefonów do instytucji udzielających wsparcia w tym zakresie.
Pomocy można szukać pod numerami telefonów:
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl.
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Strona poświęcona dopalaczom i innym narkotykom prowadzona przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii – kliknij TUTAJ.