Debata "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ"
Wczoraj w Ustrzyckim Domu Kultury odbyła się debata społeczna pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Jest to cykl debat społecznych, które organizowano w 2017 roku przez jednostki Policji w ramach zacieśniania współpracy ze społecznością lokalną, poświęconych bezpieczeństwu .
Debata społeczna pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” skierowana była do młodzieży i kadry pedagogicznej szkół powiatu bieszczadzkiego. Gospodarzem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych nadkom. Piotr Mazur. W spotkaniu uczestniczyli także: mł. insp. Piotr Kluz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, podkom. Monika Hędrzak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Aleksandra Plamowska- pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ustrzykach Dolnych, Renata Jarocka i Renata Kaszycka z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych, Emilia Pastuszko - Oddział Rejonowy PCK w Ustrzykach Dolnych, nauczyciele szkół powiatu bieszczadzkiego oraz policjanci ustrzyckiej komendy.
Działalność profilaktyczną prowadzoną przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych omówił asystent ds. profilaktyki społecznej i nieletnich mł.asp. Dariusz Szeliga.
Zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także funkcjonowanie mobilnej aplikacji „Moja Komenda” omówił asp. Krzysztof Pudełko z Rewiru Dzielnicowych w Ustrzykach Dolnych.
Następnie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ustrzykach Dolnych wprowadzili uczestników debaty w zagadnienie cyberprzemocy przedstawiając cztery scenki, które sami przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek. Następnie przedstawicielka Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Ustrzykach Dolnych Aleksandra Plamowska (pedagog), przedstawiła zagadnienie cyberprzemocy - odnosząc się w swoim wystąpieniu do ofiary i sprawcy cyberprzemocy. Na zakończenie pierwszej części spotkania sierż.szt. Marcin Leicht z Rewiru Dzielnicowych w Ustrzykach Dolnych przedstawił prezentację o odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Głównym punktem tego niecodziennego spotkania była dyskusja, w której uczestnicy mogli zgłaszać swoje propozycje, formułować wnioski.
Policjanci ustrzyckiej komendy dziękują za udział w debacie, w tym szczególnie uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Ustrzykach Dolnych za dobrowolne zaangażowanie w przygotowanie scenek o cyberprzemocy oraz opiekunowi grupy pedagog Pani Marioli Pęzioł.